Mazepa

Dramat jednego z wielkich polskich romantyków Juliusza Słowackiego w reżyserii Gustawa Holoubka. Spektakl z 1969 roku należy do Złotej Setki Teatru Telewizji. 


Juliusz Słowacki napisał „Mazepę” w październiku 1834 roku, a więc niedługo po ukończeniu „Kordiana”. Jednak rękopis zniszczył uznając swoje dzieło, po lekturze świeżo wówczas wydanego poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, za zbyt niedoskonałe. Po latach wrócił do tematu i ostatecznie opublikował „Mazepę” w styczniu 1840 roku. Prapremiera dramatu odbyła się w grudniu 1847 roku, w Budapeszcie. Prapremiera polska miała miejsce w Teatrze Miejskim w Krakowie, 5 czerwca 1851 roku. Od tego czasu tragedia rodzinna Słowackiego stale gości na naszych scenach. 


„Mazepa” Holoubka jest spektaklem wyjątkowym. O jego sukcesie zadecydowały przede wszystkim dwa czynniki: nowatorskie odczytanie dramatu i rewelacyjne aktorstwo. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Świderski, Aleksandra Śląska, Ignacy Gogolewski, Jerzy Kamas, a Gustaw Holoubek wykreował postać króla Jana Kazimierza. „W moim przekonaniu – mówił reżyser w jednym z wywiadów – to romans kryminalny. Może nawet dreszczowiec, używając współczesnego języka... W »Mazepie« nie ma tego, co cechowało zazwyczaj sztuki romantyczne – szerokiego tła historycznego i spraw narodowych. Ludzie, których tu spotykamy, są przerażający w swej pierwotnej naturze, ich namiętności wyhodowane w odosobnieniu, wyrażają cały tragizm mrocznych, zacofanych obyczajów. Okrucieństwo to właściwy klucz do tej sztuki, granej dotychczas często jedynie dla pięknie brzmiących strof”.


Autor: Juliusz Słowacki

Reżyseria: Gustaw Holoubek 
Reżyseria TV: Joanna Wiśniewska
Scenografia: Marcin Stajewski