Lilla Weneda
Dramat „Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reżyserii Krystyny Skuszanki z 1976 roku. Spektakl jest telewizyjną wersja przedstawienia z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Fabuła Lilly Wenedy dzieje się w czasach przedhistorycznych, w okolicach jeziora Gopło.Przedstawia podbój Wenedów przez najeźdźczych Lechitów. Ostateczną przyczyną klęski potężnych i szlachetnych Wenedów jest tajemny los, ciążąca nad nimi bliżej nieokreślona klątwa. Ginącego narodu nic więc nie może ocalić: ani wzniosły król – harfiarz Derwid, oślepiony w niewoli przez okrutną Gwinonę, królową Lechitów; ani „wódz dwugłowy” – skuci przez Lechitów jednym łańcuchem i tak występujący w ostatnim boju królewicze Lelum i Polelum; ani czysta ofiara życia królewny Lilli: wygrywa ona wprawdzie straszliwy zakład z Gwinoną, trzykrotnie wybawiając ojca od pewnej śmierci (przyczynia się przy tym do wypuszczenia z niewoli braci), ale ginie nie zdoławszy odzyskać dla swego ludu królewskiej harfy, która jedynie mogłaby go zbawić.
Plemię Wenedów przegrywa w atmosferze beznadziejnej rozpaczy. Nieuchronność klęski oraz jej sens rozumie jedynie druga córka króla, Roza Weneda, narodowa wieszczka kapłanka; ona też, zapłodniona prochami poległych rycerzy, ma wydać na świat mściciela. Ironiczny los przynosi zwycięstwo karłowatym fizycznie i moralnie Lechitom, do których przyłącza się z błogosławieństwem działający wśród Wenedów misjonarz, Św. Gwalbert; ironię tę podkreśla wpływ na losy pozytywnych bohaterów i całego narodu odrażającej fizycznie i moralnie prymitywnej postaci Ślaza, sługi Gwalberta: to jego kłamstwo prowadzi do zabicia przez Rozę uwięzionego królewicza lechickiego Lechona, co uniemożliwi odzyskanie harfy i powrót Lilli.
Autor: Juliusz Słowacki
Reżyseria Krystyna Skuszanka
Realizacja tv: Stanisław Zajączkowski
Scenografia i kostiumy: Władysław Wigura
Czas trwania: 116 min.
Rok produkcji: 1976
Obsada:
Andrzej Balcerzak (Lech),
Halina Gryglaszewska (Gwinona),
Józef Skwark (Lechon),
Sławomir Rokita (Krak),
Jerzy Sagan (Derwid),
Urszula Popiel (Lilla Weneda),
Anna Lutosławska-Jaworska (Roza Weneda),
Krzysztof Jędrysek (Polelum),
Wojciech Pisarek (Lelum),
Józef Harasiewicz (Sygoń),
Wojciech Krupiński (Gryf),
Marian Cebulski (Święty Gwalbert),
Wojciech Ziętarski (Ślaz)
Stefan Rydel (Harfiarz)
Jan Adamski (Harfiarz)
Romuald Michalewski (Harfiarz)
Feliks Szajnert (Goniec)
Lidia Korwin ( Dama)
Maria Andruszkiewicz (Dziewczyna)
Mikołaj Grabowski (Mężczyzna)
Hugo Krzyski (Doktor)
Paweł Galia (Kordian)