Król Edyp

Sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał „najpiękniejszą tragedią”. Dramat zaliczany jest do arcydzieł literatury. Nad Edypem wisi klątwa, od której nie może się uwolnić, a jej piętno ciąży również na jego dzieciach. Tragedia ukazuje człowieka uciekającego przez całe życie przed przeznaczeniem. Edyp w końcu akceptuje przeznaczony mu los, bierze odpowiedzialność za popełnione zbrodnie i sam wymierza sobie karę i pokutę. Powtarzającym motywem spektaklu jest epidemia, które ogarnia całe miasto i niszczy szczęście Edypa oraz jego rodziny.
Problemy wielkości i upadku człowieka, jego wolności i ograniczeń, podjęte w „Królu Edypie”, są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach.
Realizacja Jacka Raginisa-Królikiewicza rozgrywa się w świecie, który zawiera w sobie elementy starożytności, teraźniejszości i przyszłości. Nowoczesne wnętrza łączą się z antyczną stylizacją. Spektakl zrealizowano w gmachu Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi.
Istotną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka autorstwa młodego kompozytora Antoniego Wojnara. Część partii dialogowych została wyśpiewana lub wyrażona w formie melorecytacji.