Komety

Spektakl w reżyserii Leszka Dawida na podstawie sztuki szczecińskiego dramaturga, Krzysztofa Bizio to thriller psychologiczny opowiadający o międzypokoleniowych relacjach i konfliktach, jakie narastają, kiedy główna bohaterka powraca zza granicy w rodzinne strony. Niespełna 30-letnia Weronika wraz z dużo starszym partnerem, Krystianem, przyjeżdża do nadmorskiego ośrodka domków campingowych prowadzonego przez jej rodziców – Dominika i Beatę – parę zbuntowanych niegdyś członków komuny hipisowskiej. To tutaj Weronika spędziła dzieciństwo i stąd wyrwała się, by przeciwstawić się ideologii wyznawanej przez rodziców. Kobieta przed laty ostentacyjnie zerwała z przeszłością, winiąc rodziców za błędy w wychowaniu. Nagła wizyta córki zaskakuje rodzinę, która nie do końca rozumie, jaki jest cel jej przyjazdu...

Jak podkreśla reżyser, Leszek Dawid, bohaterowie sztuki „to cztery świetnie zarysowane postaci. Cztery wcielenia różnych postaw życiowych, konfrontujących się ze sobą. Bardzo dobre dialogi i intrygująca, nie do końca jednoznaczna linia fabularna tworzą spójną całość. Tekst jest znakomitym materiałem do pracy z aktorem, ponieważ osobowości postaci przez nich odgrywanych, tak naprawdę budują się pomiędzy linijkami dialogu. Pojawiają się pytania o to, jak daleko możemy uciec od swych korzeni i czy to w ogóle jest możliwe? Czy brak miłości da się jakkolwiek naprawić? Czy to co dziedziczymy jest naszą siłą czy przekleństwem?”

Akcja spektaklu rozgrywa się w naturalnych wnętrzach, w nadmorskim ośrodku campingowym i nadbałtyckich plenerach. W rolach głównych występują Agata Kulesza, Janusz Chabior, Piotr Głowacki oraz debiutująca w Teatrze Telewizji Magdalena Jaworska w roli Weroniki. Spektakl zrealizowany dla Studia Teatralnego Dwójki przez Telewizję Polską w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.


Autor: Krzysztof Bizio

Reżyseria: Leszek Dawid

Zdjęcia: Paweł Flis

Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński

Kostiumy: Izabela Stronias

Muzyka: Jan Smoczyński

Montaż: Jarosław Kamiński