Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” to szesnastowieczne misterium rezurekcyjne, opowiadające o Zmartwychwstaniu na podstawie Ewangelii. Łączy codzienność bohaterów dramatu, którymi obok postaci biblijnych są kupcy czy pasterze. W adaptacji Jarosława Gajewskiego i Redbada Klynstry-Komarnickiego zderzają się ze sobą różne światy: sacrum i profanum, codzienność z religijnością, to, co współczesne, z tym, co dawne. To też wyjątkowe spotkanie aktorów teatru repertuarowego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie z aktorami Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
W „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” odnaleźć można cały ogrom problemów niezwykle płodnych teatralnie. Język tego utworu jest językiem naszych korzeni. Kiedy wsłuchamy się w jego wibracje, zyskamy wiedzę, którą trudno jest zwerbalizować. Po to też mamy teatr, by dotykać tych problemów, z którymi sobie nie radzimy, a takim tematem jest tajemnica śmierci, zmartwychwstania, takim tematem są tajemnice wiary chrześcijańskiej, które zrodziły kulturę Europy” – powiedział Jarosław Gajewski.
Autor: Mikołaj z Wilkowiecka; Dramaturgia: Patryk Kencki; Ruch sceniczny i współpraca reżyserska: Katarzyna Anna Małachowska; Kompozycje i opracowania muzyczne: Maria Pomianowska; Kostiumy: Anna Adamek; Realizacja muzyki: Karolina Szewczykowska, Agnieszka Szwajgier, Wojciech Lubertowicz; Reżyseria świateł: Jędrzej Skajster; Montaż: Zbigniew Gustaw PSM