Hipnoza

Antoni Cwojdziński (1896-1972) był fizykiem, asystentem na Uniwersytecie Warszawskim, uczył tego przedmiotu w gimnazjum. Zafascynowany teatrem, postanowił wykorzystać scenę jako jedyną w swoim rodzaju katedrę. „Jestem pośrednikiem między wielkimi uczonymi a szerokim kręgiem odbiorców” – twierdził. Podszedł do tego zadania z rzetelnością naukowca. Studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, potem zdał egzamin aktorski, ukończył Wydział Reżyserii. Pod pseudonimem Antoni Wojdan występował w zespole „Reduty”. Dopiero po dziesięciu latach terminowania w teatrze napisał pierwszą sztukę, „Teorię Einsteina” (1934), którą wystawił w „Reducie” Juliusz Osterwa. Od 1941 r. Cwojdziński mieszkał w USA.
W 1964 roku Cwojdziński przyjechał do Warszawy i pod jego kierunkiem Teatr Współczesny przygotował „Hipnozę” z Zofią Mrozowską i Kazimierzem Rudzkim. Oboje wystąpili też w spektaklu telewizyjnym w 1967 roku. Joanna Żółkowska, odtwórczymi roli Reny w spektaklu Teatru Telewizji w reż. Anny Minkiewicz wyznała, że w nowej inscenizacji oboje z Piotrem Fronczewskim bardzo starali się, aby sztuka napisana w 1947 roku nie zabrzmiała po latach jak pastisz. Chcieli, by znalazł się w niej klimat tamtych lat, a jednocześnie też coś współczesnego. Niewątpliwie takim akcentem jest uczucie, które łączy parę bohaterów.
Wojenne losy rzuciły ich do Nowego Jorku. Rena jest aktorką, uskarża się na dziwne bóle gardła i zgłasza się do lekarza (Fronczewski) na seanse hipnotyczne w nadziei, że to ją uleczy. Medycy, których wcześniej odwiedziła, w tym także prowadzący pacjentkę doktor Zachara, nie dopatrzyli się u niej żadnych dolegliwości. Doktor Jan, na którym urok pięknej i sławnej damy od dawna wywierał wielkie wrażenie, przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, wypytuje kiedy i jak objawiła się dolegliwość. Seans hipnotyczny przynosi pacjentce wyraźną poprawę. „Służbowa” znajomość lekarza i pacjentki w trakcie kolejnych wizyt przeradza się w przyjaźń, która załamuje się nagle, gdy Jan dowiaduje się, że Rena jest zaręczona z Zacharem. Cierpiący męki zazdrości doktor nie wie jednak, że aktorka ma wobec niego pewne ukryte zamiary.

Autor: Antoni Cwojdziński
Reżyseria: Anna Minkiewicz
Realizacja telewizyjna: Anna Minkiewicz
Scenografia: Marek Lewandowski
Czas trwania: 70 min.
Premiera: 1987