Hamlet

Dwuczęściowa inscenizacja tragedii Williama Szekspira, zrealizowana w 1985 roku przez Jana Englerta. Akcja sztuki rozgrywa się na zamku w Elsynorze i rozpoczyna się po nagłej śmierci duńskiego króla. Na tron wstępuje jego brat Klaudiusz, który ożenił się z wdową - królową Gertrudą. Do kraju wraca syn zmarłego króla, Hamlet. Ma żal do matki, że za szybko wyszła ponownie za mąż. Hamletowi ukazuje się duch ojca, który wyznaje, że został zabity przez brata. Hamlet postanawia zemścić się na stryju. By zdobyć dowody jego zbrodni, zaczyna zachowywać się jak obłąkany. Przed wyjazdem do Francji Laertes, syn Poloniusza i brat Ofelii radzi jej, by nie wierzyła w wyznania miłosne Hamleta. Poloniusz zakazuje córce spotykać się z Hamletem. Król i królowa poszukują przyczyn obłędu Hamleta. Poloniusz sugeruje odpowiedź, że Hamlet jest nieszczęśliwy z powodu miłości do dziewczyny. Organizuje spotkanie młodych. Spodziewa się, że Hamlet wyzna Ofelii miłość. Ten jednak brutalnie z nią zrywa. Do zamku przyjeżdża trupa aktorów. Hamlet prosi o wystawienie sztuki „Zabójstwo Gonzagi”. Klaudiusz oglądając przedstawienie o swojej bratobójczej zbrodni denerwuje się i wychodzi.
Królowa spotyka się z synem i robi mu wymówki. Hamlet oskarża ją o zdradę ojca i jego pamięci. W czasie rozmowy zabija ukrytego za kotarą Poloniusza, myśląc, że to Klaudiusz. Na rozkaz króla Hamlet zostaje zatrzymany i wysłany do Anglii. Klaudiusz postanawia pozbyć się bratanka. Dostaje jednak list, że Hamlet zawrócił ze statku. Laertes, syn Poloniusza, powraca do kraju i domaga się ukarania zabójcy ojca. Ofelia popada w obłęd i topi się w rzece. W czasie jej pogrzebu zrozpaczony Hamlet spotyka się z Laertesem, który wini go za utratę siostry i ojca. Klaudiusz proponuje Laertesowi pojedynek z Hamletem. W czasie pojedynku królowa wypija, przeznaczone dla Hamleta, zatrute przez Klaudiusza wino. Laertes rani Hamleta zatrutym przez siebie floretem. W czasie walki zatruty floret przechodzi do rąk Hamleta, który także rani swojego przeciwnika. Umierający Hamlet zabija Klaudiusza. Zgodnie z wola Hamleta nowym władcą Danii zostaje Fortynbras.
W roli tytułowej wystąpił Jan Frycz, królową Gertrudę zagrała Ewa Dałkowska, Ofelię – Ewa Domańska, Klaudiusza – Tadeusz Huk, Poloniusza – Mieczysław Voit. W przedstawieniu wystąpili także Mirosław Konarowski, Adam Ferency i Gustaw Lutkiewicz.Autor: William Szekspir

Przekład: Józef Paszkowski, Antoni Słonimski

Reżyseria: Jan Englert

Realizacja: Krzysztof Bobrowski

Scenografia: Jan Banucha

Muzyka: Jerzy Satanowski


Czas trwania: 93 i 78 min.