Golgota wrocławska

Realizację „Golgoty wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka w reżyserii Jana Komasy nagrodzono Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w roku 2009.


„Golgota wrocławska” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka to opowieść o odkrywaniu prawdy zapisanej w nigdy nie wysłanych listach skazańców. W 1994 roku natrafia na nie młody historyk piszący doktorat. W ten sposób odkrywa sprawę Henryka Szwejcera, poważanego dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności.


Razem z młodym bohaterem widzowie odkrywają tajemnicę brutalnego aresztowania oraz ukartowanego procesu, w którym za kradzież kilkudziesięciu znaczków pocztowych zasądzono i wykonano trzy wyroki śmierci.


Dokumentalne śledztwo nie jest proste. Historyk otrzymuje anonimy, pogróżki, głuche telefony, a nawet zakaz korzystania z dokumentów.


Dramatyczna historia Henryka Szwejcera okazuje się wkrótce tylko jedną z wielu tragedii, które wydarzyły się w więzieniu przy Kleczkowskiej. Bohater swoim uporem doprowadza do oznaczenia miejsc, w których chowano ofiary. W żadnym innym mieście w Polsce miejsca ich pochówku nie zostały tak precyzyjnie oznaczone.


Obsada: Piotr Głowacki, Katarzyna Maciąg, Łukasz Gosławski, Alicja Laube, Laura Breszka, Ewelina Paszke-Loewitsch, Andrzej Gałła, Paweł Wolak, Rafał Kronenberger, Lech Gwit, Marta Jarczewska, Barbara Pigoń, Teresa Sawicka, Marian Czerski, Piotr Łukaszczyk i inni.

Autorzy: Piotr Kokociński i Krzysztof Szwagrzyk

Reżyseria: Jan Komasa

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

Scenografia: Grzegorz Piątkowski

Kostiumy: Elżbieta Terlikowska