Głosy wewnętrzne

Głosy wewnętrzne (2008)

Autorski spektakl zdobywcy Złotego Lwa i kilkudziesięciu innych, prestiżowych nagród – Krzysztofa Zanussiego, który wyreżyserował własny scenariusz napisany specjalnie dla Teatru TV. Przedstawienie składa się z dwóch fabularnie odrębnych części zatytułowanych „Senne marzenie” i „Późne powołanie”. W rolach głównych wystąpili: Agata Buzek oraz Jerzy Radziwiłowicz.

Opis spektaklu:

Jak to zwykle bywa, ojciec (Jerzy Radziwiłowicz) i dorosła córka (Agata Buzek) mają zupełnie inne spojrzenie na zagadnienia związane z wiarą i powołaniem. Zarysowany konflikt religijny między bohaterami pozwala scenarzyście i reżyserowi zadać fundamentalne pytania o sens i „prawdziwość” wiary. Jak rozpoznać, kiedy poczucie powołania jest autentyczne, a kiedy wynika z jedynie z egoizmu i próżności? Czy wierząc w Boga ufamy bardziej sobie, niż Jemu i czy kierując się w życiu wyłącznie rozumem i własnym interesem nie tracimy z pola widzenia innej rzeczywistości? Mimo rangi stawianych pytań i powagi tematu Zanussi utrzymuje spektakl w lekkim tonie. W zastosowanej konwencji opowiadania wyraźnie brzmi nuta ironii, a nawet humoru. Spektakl to jednocześnie potyczka mistycyzmu i racjonalności – co wygra? Zanussi interesuje się teorią światów równoległych – może w takim razie zarówno wiara jak i rozum mogą iść ze sobą w parze tyle tylko, że… w dwóch, równoległych rzeczywistościach.


Obsada spektaklu:

Agata Buzek („Rewers”, „Zemsta”, „Wiedźmin”) jako Córka

Jerzy Radziwiłowicz („Pokłosie”, „Bez tajemnic”, „Glina”) jako Ojciec

Tadeusz Bradecki („Lista Schindlera”, „Czas honoru”, „Nieulotne”) jako Ksiądz, Gospodarz

Małgorzata Pritulak („Chleba naszego powszedniego”, „Jej portret”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”) jako Sprzątaczka, Urzędniczka

Riccardo Leonelli („Obce ciało”, „Wszystko dla pań”, „Luisa Spagnoli”) jako WłochReżyseria:
Reżyserem spektaklu jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych twórców kina polskiego – Krzysztof Zanussi. Na swoim koncie ma Złotego Lwa za film „Cwał” oraz kilkadziesiąt innych nagród. W swoich filmach często wznosi się na poziomy metafizyczne, ukazując wielowymiarowość sytuacji i postaci.

Scenariusz:
Scenariusz spektaklu „Głosy wewnętrzne” stworzył reżyser – Krzysztof Zanussi. Na swoim koncie ma również scenariusze do innych filmów takich, jak: „Eter”, „Obce ciało” czy też „Serce na dłoni”.

Data premiery i kraj produkcji:
Spektakl teatru telewizji „Głosy wewnętrzne” miał swoją premierę 9 marca 2009 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do spektaklu „Głosy wewnętrzne” jest operator Krzysztof Mieszkowski, znany z takich produkcji jak: „Botoks”, „Twarzą w twarz” czy też „Diagnoza”.

Tytuł oryginalny:
„Głosy wewnętrzne”

Czas trwania spektaklu telewizyjnego:
Sztuka „Głosy wewnętrzne” trwa 68 minut.

Gdzie obejrzeć spektakl telewizyjny „Głosy wewnętrzne”?
Cały spektakl oglądaj oglądaj w vod.tvp.pl