Firma

Lekka, bezpretensjonalna komedia Mariana Hemara w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Sztuka miała swoją prapremierę w 1933 roku – podobno Marian Hemar napisał ją w ciągu tygodnia, na otwarcie teatru Nowa Komedia, dla Modzelewskiej i Jaracza. Oryginał zaginął w czasie wojny. Scenariusz odnaleziono w Wiedniu, w tłumaczeniu niemieckim – na język polski przełożył tekst Aleksander Bardini. Sztuka została opublikowana w „Dialogu”; w 1991 roku Edward Dziewoński wystawił ją w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie i w tym samym roku odbyła się premiera spektaklu telewizyjnego. W obu przedstawieniach główne role zagrali Ewa Wiśniewska i Leonard Pietraszak, popularni aktorzy o rodowodzie poznańskim, tak jak bohater „Firmy”.


Słynna warszawska aktorka Helena Otocka jedzie na gościnne występy do Poznania. Towarzyszy jej garderobiana, przyjaciółka i powiernica Martusia. Gwiazda jest rozgoryczona – dla teatru, swojej ukochanej „firmy”, zrezygnowała z życia rodzinnego, domu, dzieci, a w zamian otrzymała od losu bardzo niewiele. W Gnieźnie do przedziału pań dosiada się Hugo Brandt, właściciel firmy „Brandt i syn”, od ponad stu lat zajmującej się handlem kolonialnym w Poznaniu. Solidny, bogaty, przystojny kupiec także poświęcił wszystko pracy – młodość, marzenia, wolność. Teraz pragnie dać swojej firmie spadkobiercę.
Znajomi z pociągu nawiązują konwersację, potem bliższą znajomość. Helena nadal czuje się związana z teatrem na dobre i złe. Czy zechce porzucić scenę i artystyczne satysfakcje dla kupca kolonialnego? On zawsze był człowiekiem statecznym, solidnym, odpowiedzialnym za przedsiębiorstwo i pracujących w nim ludzi. Czy zdobędzie się na odrobinę szaleństwa, aby zaryzykować dorobek całego życia dla divy teatralnej? A może wspólnie znajdą kompromisowe wyjście z sytuacji? Krańcowo różne środowiska, z których pochodzą główni bohaterowie, różne charaktery i temperamenty są źródłem trafnych i zabawnych spostrzeżeń autora, dotyczących nie tylko teatru i firmy handlowej.Autor: Marian Hemar

Przekład: Aleksander Bardini

Reżyseria: Edward Dziewoński

Scenografia: Jerzy Rudzki

Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka


Premiera: 1991 r.


Czas: 84 min