Dyliżans

Spektakl wyreżyserowany przez Jerzego Wróblewskiego był prapremierą telewizyjną rzadko grywanej sztuki Aleksandra Fredry. „Dyliżans” (1827), czyli „komedia w 4 aktach prozą”, wystawiona po raz pierwszy za życia autora, nie znalazła wielkiego uznania u publiczności. Krotochwilna farsa zachowała się na szczęście w papierach pośmiertnych autora i dziś stanowi interesujący przyczynek do poznania „wczesnego” Fredry, który na miejsce akcji swych utworów chętniej wybierał gospodę niż salon. Tutaj – w karczmie, oberży, zajeździe, komorze celnej czy w dyliżansie, wówczas poruszającym się z prędkością dwóch, trzech kilometrów na godzinę – w sposób naturalny i wielce prawdopodobny mogli się spotkać ludzie różnych stanów. Co było gotowym, niezastąpionym polem obserwacji dla komediopisarza.

Widowisko telewizyjne Jerzego Wróblewskiego również przyjęto przychylnie, wyrazy uznania recenzenci kierowali zwłaszcza pod adresem świetnych wykonawców: „Bawiliśmy się razem z aktorami, a przede wszystkim Bronisławem Pawlikiem i Ryszardą Hanin. Pawlik, znakomity doktor Fulgencjusz, stale wystrychiwany na dudka, nie tracił ani przez chwilę pełnej godności powagi, pokazując, jak naprawdę należy grać farsowe postacie. Ryszarda Hanin, tym razem w roli podstarzałej trzpiotki idiotki, raz jeszcze ujawniła zdumiewającą umiejętność wyposażania każdej ze swoich postaci w pewną dozę liryzmu”.

Pomysł sztuki jest prosty. Kilkoro pasażerów jedzie dyliżansem z Płocka do Torunia. Podróż trwa długo, przeprawa przez granicę państwową i celną stwarza dodatkowe problemy. Początkowo obcy sobie ludzie, z których każdy myśli głównie o własnej wygodzie i swoim interesie, stopniowo coraz lepiej się poznają. Nawiązują się nowe kontakty, zawiązują – intrygi. Jedna dotyczy niewczesnych zalotów, druga – afery przemytniczej. A wszystko zmierza ku temu, by sprawdziła się stara prawda, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Autor: Aleksander Fredro

Reżyseria: Jerzy Wróblewski

Realizacja TV: Ewa Vogtman-Budny

Scenografia: Jerzy Gorazdowski

Czas trwania: 71 min.