Czwarta siostra

Sztuka jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarzy Janusza Głowackiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w roku 2003.

Akcja utworu Głowackiego została umiejscowiona w Moskwie końca lat 90., gdy świat stanął u progu nowego wieku. Autor ukazuje dzisiejszą, postkomunistyczną Rosję, znakomicie oddając klimat tych czasów. „Czwarta siostrę” uznano za pastisz literacki, wariację na temat znanej sztuki Antoniego Czechowa o siostrach Prozorow mieszkających na prowincji i tęskniących za wymarzoną Moskwą. „Utwór nie jest wersją czy literacką kontynuacją „Trzech sióstr”. To tylko ironiczna aluzja do Czechowa” – komentował swoje dzieło sam autor.
Siostry Wiera, Tania i Katia żyją pod jednym dachem z pijącym na umór ojcem, sowieckim generałem. Na tle dokonujących się przemian ustrojowych, rynkowych, mentalnych ukazane są trzy zagubione młode kobiety, które próbują znaleźć swój sposób na przeżycie. Dla bohaterek wymarzonym miejscem na ziemi jest Nowy Jork. Choć każda z nich jest zupełnie inna, wszystkie w gruncie rzeczy pragną tego samego. Chcą poznać wielki świat, zdobyć bogactwo, opływać w luksusy. Siostry, ich ojciec, przygarnięta sierota oraz sąsiedzi mieszkają w starej kamienicy jednej z moskiewskich dzielnic. Najmłodsza z sióstr to Tania: powoli dojrzewa do roli kobiety, ale jest jeszcze naiwna i głupiutka. Ojciec zmusił ją do uczęszczania na lekcje tańca, przeczytawszy w gazecie, ile zarabia Barysznikow. Za naukę trzeba jednak płacić, a pieniędzy w domowym budżecie wciąż brakuje. Stary Generał z żalu pije, pali, popadł w głęboką depresję.

Skłonności do nałogów i depresji odziedziczyła po ojcu wrażliwa i delikatna Katia, absolwentka prawa. Najbardziej szorstka w obyciu i zdecydowana jest Wiera. Przy rodzinie mieszka Kola – sierota, którego generał przygarnął z ulicy. Służy w domu za parobka. I to właśnie on próbuje pomóc siostrom spełnić amerykańskie marzenia. Na horyzoncie pojawia się hollywoodzki reżyser, który w Moskwie kręci dokumentalny film o młodocianych prostytutkach. Przy aplauzie sióstr Kola przebiera się za kobietę.
W spektaklu wystąpili: Agnieszka Pilaszewska, Patrycja Durska, Monika Krzywkowska, Janusz Gajos, Stanisława Celińska, Krzysztof Globisz, Robert Więckiewicz, Andrzej Zieliński, Bogusław Linda, Maciej Stuhr, Roman Gancarczyk.


Autor: Janusz Głowacki

Reżyseria: Agnieszka Glińska

Muzyka: Olena Leonenko

Zdjęcia: Piotr Wojtowicz


Premiera: 2003 r.


Czas: 103 min