Cyrograf

„Cyrograf” to nawiązująca do motywów faustycznych satyra na mit sukcesu, kreowany przez media. Jerzy Niemczuk stawia jednak także całkiem poważne pytania o miejsce artysty i sztuki we współczesnym świecie. „To, czego nie ma w telewizji, nie istnieje” – mówi z goryczą Niemczuk ustami swego bohatera.
Znany pisarz Orman stroni od ludzi. Wybrał milczenie w sensie artystycznym i dosłownym. Od lat nic nie napisał. Pewnego dnia w jego domu na pięknym odludziu pojawia się młoda kobieta podająca się za pracownika urzędu skarbowego. To jednak tylko podstęp. Kobieta okazuje się dziennikarką za wszelką cenę starającą się dotrzeć do pisarza, by zdobyć z nim wywiad. Tak rozpoczyna się związek dwojga ludzi, dalekich sobie i pokoleniowo, i mentalnie.
Orman nie potrafi i nie chce się dostosować do wymogów promocyjno-reklamowych. Uprawianie literatury pojmuje na modłę dziewiętnastowieczną, „arystokratyczną”, w przeciwieństwie do jego namolnego wydawcy, marzącego o zrobieniu wielkich pieniędzy na monografii onanizmu. Zgiełk i próżność filisterskiego świata napawają Ormana głęboką niechęcią. Zamiast nich woli samotność, whisky i wędrówki po krainie własnej wyobraźni. Jest niezależny materialnie, więc może sobie pozwolić na tę artystowską wyniosłość. Całkowicie odmienny sposób myślenia reprezentuje Gloria. Agresywna, przebojowa, bezczelna, momentami prostacka żyje tylko jednym – pragnieniem sławy. Dzięki spotkaniu z Ormanem jej marzenia niespodziewanie zyskają szansę realizacji.

Autor: Jerzy Niemczuk
Reżyseria: Janusz Zaorski
Kostiumy: Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek, Elżbieta Kuśnierz
Muzyka: Tomasz Bajerski
Zdjęcia: Andrzej Wolf
Obsada: Zbigniew Zapasiewicz (Orman), Agnieszka Krukówna (Gloria), Piotr Machalica (Arski), Helena Brochocka (Mała), Barbara Górska (Dziennikarka), Katarzyna Kołacz (Opiekunka), Grażyna Torbicka (Prowadząca „Galerię Literacką”)
Czas trwania: 66 min.
PREMIERA 2000.01.17