Cyrano de Bergerac

Teatralna klasyka Edmonda Rostanda. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji. Prapremiera „Cyrana de Bergerac” odbyła się w 1897 roku. Sztukę przyjęto entuzjastycznie, podobnie jak tytułową kreację słynnego francuskiego aktora Konstantego Coquelina. Cyrano de Bergerac dołączył do panteonu ról, które są marzeniem każdego aktora. Już na etapie realizacji reżyser Krzysztof Zaleski nie krył, że przedstawienie powstaje głównie z myślą o Piotrze Fronczewskim.
Sztuka Rostanda w interpretacji Zaleskiego to opowieść przede wszystkim liryczna, historia wielkiej, romantycznej, niespełnionej miłości. Cyrano jest najpierw nieszczęśliwym kochankiem, a dopiero potem dumnym wojakiem, ośmieszającym przeciwników zarówno szpadą, jak i ciętym dowcipem.

Roksana (Liliana Głąbczyńska) kocha, ale innego. Jej wybrankiem jest niejaki Chrystian (Marek Kondrat), nowy podkomendny Bergeraca. Dziewczyna prosi więc Cyrana, by roztoczył nad nim swą opiekę. Nie dopuszcza nawet myśli, że uroda młodziana może nie iść w parze z zaletami umysłu. Tymczasem Chrystian to człowiek wprawdzie prostolinijny i niegłupi, lecz po prostu przeciętny. Nie potrafi ubierać swych uczuć w poetyckie frazy, na które Roksana jest szczególnie wrażliwa. Cyrano dostrzega to od razu. Z drugiej wszakże strony przekonuje się o szczerości uczuć Chrystiana. Postanawia więc pisać w jego imieniu listy do Roksany, dopóki uczucie między młodymi stanie się na tyle silne, że żadne słowa nie będą już istotne. W spektaklu wystąpili także m.in. Edmund Fetting, Damian Damięcki, Krzysztof Kowalewski.

Rok produkcji: 1980
Autor: Edmond Rostand
Reżyseria: Krzysztof Zaleski
Realizacja TV: Joanna Wiśniewska
Scenografia: Alicja Wirth, Andrzej Przybył
Przekład: Joanna Walter, Włodzimierz Zagórski, Maria Konopnicka
Opracowanie muzyczne: Jerzy Tyszkowski

Czas trwania: 108 min.