Chory z urojenia (1994)

Klasyczna komedia Moliera w reżyserii Krzysztofa Langa. Spektakl z 1994 roku. „Chory z urojenia” to ostatnia sztuka Moliera (1622-73), najsłynniejszego komediopisarza wszech czasów, którzy w równym stopniu był farsowym komikiem, co przenikliwym obserwatorem wszelkich wynaturzeń w życiu sobie współczesnych, pozostaje przede wszystkim uniwersalnym, ponadczasowym, ostro nakreślonym obrazem ludzkich przywar i słabości. Życie dopisało do tej komedii tragiczny epilog. W czasie czwartego przedstawienia „Chorego z urojenia” autor i wykonawca roli tytułowej zasłabł i wkrótce zmarł. Żaden lekarz nie pospieszył do łoża konającego szydercy, który nie raz naraził się ówczesnym medykom zjadliwymi paszkwilami.
Prezentowany spektakl jest zabawnym i wyrazistym studium psychologicznym hipochondryka, który zatruwa życie całej rodzinie, a sobie szkodzi najbardziej. Znakomite kreacje komediowe stworzyli tu nie tylko aktorzy słynący ze swojej vis comica, jak odtwórca tytułowej postaci Krzysztof Kowalewski, lecz również aktorzy znani raczej z ról dramatycznych, jak Zbigniew Zapasiewicz czy Henryk Bista.

„Nie znam człowieka, który byłby mniej chory od ciebie i mimo wszelkich starań nie zdołał zrujnować swego zdrowia i nie padł od leków, które zażył” – powiada Berald, brat „chorego z urojenia”. Argan wszakże jest przekonany, że cierpi na najgroźniejsze schorzenia. Ślepo wierzy lekarzom, którzy zgodnie z ówczesną modą i stanem wiedzy medycznej na wszelkie przypadłości ordynują pacjentom lewatywę i środki przeczyszczające. Czując się słabym i chorowitym, pragnie wejść w powinowactwo z lekarzem, dlatego zamierza wydać starszą córkę Anielę za świeżo promowanego medyka, pana Tomasza Biegunkę, do czego gorliwie go namawiają opiekujący się nim doktorzy.
W spektaklu wystąpili obok Krzysztofa Kowalewskiego m.in. Agnieszka Kotulanka, Dominika Ostałowska, Agnieszka Krukówna, Piotr Machalica, Bronisław Pawlik i Zbigniew Zapasiewicz. 

Autor: Molier
Reżyseria: Krzysztof Lang
Przekład:Tadeusz Żeleński-Boy
Scenografia: Andrzej Przybył
Muzyka: Piotr Rubik
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski


Czas trwania: 70 min.