Chłodna jesień
Sztuka, którą na zamówienie Teatru Telewizji napisał Eustachy Rylski, autor cenionych i nagradzany tomów opowiadań „Powrót. Stankiewicz” i „Tylko chłód”. To debiut dramaturgiczny autora.
Bohaterem sztuki jest znakomity pisarz, Aleksander Rohatyński (Gustaw Holoubek), obchodzący właśnie siedemdziesiąte urodziny. Jubilata odwiedza córka (Aleksandra Konieczna), przybywają z gratulacjami przedstawiciele władz. On sam zachowuje wyniosły dystans wobec otoczenia, rozkoszując się urokami chłodnej jesieni. Tymczasem w oficjalnych gabinetach jesienią 1980 roku robi się coraz gorącej. Czynniki państwowe i faktycznie rządzący aparat partyjny, które przez dziesięciolecia były dla pisarza hojnym mecenasem, oczekują, że pupil władzy opowie się teraz po właściwej stronie barykady. Towarzysz Sapielak (Jan Peszek)oprócz życzeń jubileuszowych przywozi mgliste obietnice – Nagrody Nobla z Zachodu i „nagrody pocieszenia” ze Wschodu.
W spektaklu Janusza Zaorskiego problem relacji między artystą a władzą wysuwa się na pierwszy plan. Widzowie i recenzenci doszukiwali się w sztuce odniesień do autentycznych postaci – Andrzejewskiego, Putramenta, a przede wszystkim "ostatniego arystokraty polskiej literatury" Jarosława Iwaszkiewicza, tym bardziej że scenerię widowiska stanowił dworek w Stawisku.
Autor: Eustachy Rylski
Reżyseria: Janusz Zaorski
Zdjęcia: Jacek Zygadło
Scenografia: Teresa Gruber
Kostiumy: Renata Własow
Muzyka: Tomasz Bajerski
Premiera: 19 lutego 1990 r.,
czas trwania: 106 min.