Cena władzy
Opowieść scenarzystów Roberta Miękusa i Sławomira Kopra w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego. Spektakl przedstawia kulisy kryzysu politycznego na najwyższych szczeblach władzy w Polsce w grudniu 1970 roku. Sztuka opowiada o dniach, które przesądziły o upadku Władysława Gomułki i przejęciu sterów państwa przez Edwarda Gierka, a także o tragedii na Wybrzeżu, protestach robotników, które zostały brutalnie stłumione przez milicję i wojsko. W spektaklu zdarzenia te są pokazane z perspektywy bezwzględnej rozgrywki politycznej, w której ludzkie losy i troska o społeczeństwo znajdują się na drugim planie.
Scenariusz jest oparty na faktach, chociaż wielu szczegółów wydarzeń autorzy nie są w stanie dokładnie zrekonstruować. Tworzą własną interpretację odwołując się do bardzo prawdopodobnych przypuszczeń pokrywających się w dużej mierze z ustaleniami historyków. Ambicją autorów było zrealizowanie thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami ze sceny politycznej ówczesnego PRL. Wydarzenia grudniowe są dla twórców pretekstem do pokazania, jaka jest cena władzy, jak jej żądza może zdeformować ludzką psychikę, uzależnić i odebrać zdrowy rozsądek.
Z jednej strony mamy tego, który tę władzę traci, Władysława Gomułkę (Wojciech Kalarus). Osamotnionego, despotycznego, pozbawionego kontaktu z rzeczywistością, sfrustrowanego choleryka, który nie widzi, że jego czas minął. Z drugiej strony - tego, który po tę władzę sięga, Edwarda Gierka (Zbigniew Stryj). Wprawdzie jeszcze się wahającego, ale w sumie bezwzględnego stratega, który wie, czego chce. W walkę o władzę zamieszani są najwyżsi członkowie Biura Politycznego, którzy z błogosławieństwem Moskwy i poparciem wojska wykorzystują krwawe zamieszki na Wybrzeżu, by zorganizować spisek przeciwko dotychczasowemu I Sekretarzowi PZPR. Do przejęcia „tronu” jest jednak przynajmniej dwóch kandydatów, zatem walka odbywa się na kilku płaszczyznach i nie zawsze wiadomo, kto jest kim i po której stoi stronie.
Scenariusz: Robert Miękus, Sławomir Koper
Reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki
Zdjęcia: Robert Lis
Scenografia: Justyna Elminowska
Kostiumy: Małgorzata Śmigielska
Muzyka: Antoni Wojnar
Montaż: Marcin Sucharski
Czas trwania: 94 min.