Bezkrólewie
Jeden z najgłośniejszych dramatów Wojciecha Tomczyka w reżyserii Jerzego Machowskiego. Wokół sztuki, od momentu jej napisania w 2011 roku, narosło wiele legend. Spektakl metaforycznie nawiązuje do sytuacji w państwie w okresie bezkrólewia…
Bohaterowie „Bezkrólewia” przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo (Krzysztof Szczepaniak) oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans (Marcin Kwaśny i Redbad Klynstra-Komarnicki), którzy opuścili stolicę po śmierci króla. Z drugiej młoda Justyna (Edyta Januszewska) i jej rodzice (Joanna Jeżewska i Andrzej Mastalerz). Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój. W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały.
W sztuce Wojciecha Tomczyka widz spotka dramaturgię Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza, czy Sławomira Mrożka. Autor przyznaje, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującego do tradycji teatru staropolskiego. Tradycji teatru opowiadającego w lekkiej, wręcz frywolnej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. Sztuki, w której można rozpoznać siebie, usłyszeć ze sceny, co wspólnocie narodowej przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób obraz obecnego świata.
Autor: Wojciech Tomczyk
Reżyseria: Jerzy Machowski
Zdjęcia: Jarosław Żamojda PSC
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Gąsior
Muzyka: Ignacy Zalewski
Montaż: Beata Barciś PSM
Opieka reżyserska: Michał Kwieciński