Barwy uczuć

Scenariusz został oparty na dwóch dramatach Alfreda de Musseta – „Kaprys” i „Drzwi muszą być albo otwarte albo zamknięte” – oraz fragmentach zbioru „Maksymy i rozważania moralne” François de La Rochefoucauld, wydanych anonimowo w roku 1664. Inscenizacja porusza wspólny dla obu tekstów temat miłości. Przedstawienie rozgrywa się w trzech planach, które tworzą spójną opowieść o rodzącym się i rozwijającym uczuciu między dwojgiem ludzi.

Bohaterowie wykorzystują kanony sztuki uwodzenia, poszukując sposobu, który pozwoliłby ich relacji rozkwitnąć i zamienić język zalotów na język miłości. Każdą z historii osadzono w innym czasie, pokazując uniwersalizm potęgi uczuć i powtarzalność sposobów zdobywania ukochanej osoby.

Spektakl został zainspirowany przedstawieniem Teatru Telewizji z 1960 r. („Barwy uczuć”, reż. I. Sobierajska), którego scenariusz i zapis telewizyjny nie zachowały się. Premiera odbędzie się w formule teatru „na żywo”, aby podkreślić powrót do przeszłości telewizyjnej sceny, kiedy z powodów technicznych zapis był niemożliwy. Taka formuła podkreśla poetyckość spektaklu oraz jest znakomitym pretekstem do pokazania kunsztu aktorów różnych pokoleń.

Autorzy: Alfred de Musset, François de La Rochefoucauld
Przekład: Jerzy Lisowski, Tadeusz Boy-Żeleńsk
Adaptacja: Przemysław Stippa
Scenografia: Aleksandra Reda
Realizacja: Józef Kowalewski
Muzyka: Tomasz Sroczyński