Bardzo dyplomatyczny obiad, czyli co u licha z tą Europą?

Komedia „Bardzo dyplomatyczny obiad”... — to historia ukazująca kulisy wielkiej polityki. Są w niej interesujące role dla aktorów, atrakcyjna sceneria, paradoksalne sytuacje, finezyjny dialog i przede wszystkim — trzymająca w napięciu intryga.
Akcja spektaklu rozgrywa się w 1831 roku w Neapolu, w rezydencji barona Dupont-Duval, ambasadora Francji. Gospodarz zaprosił na obiad ambasadorów europejskich mocarstw: Anglii, Prus, Austrii i Rosji. Okazuje się, że zaginęła mapa Europy, na której oznaczone były planowane nowe strefy wpływów. Podejrzenie o kradzież mapy pada na służbę barona Dupont. W czasie przesłuchania służący przyznają się do różnych przewinień, ale nie do kradzieży. Niespodziewanie do salonu wchodzi panna Adelina, aktorka, bliska znajoma nie tylko gospodarza, ale także wszystkich panów. Rano ambasadorowie otrzymują listy z informacjami o planowanym zamachu i zamieszkach w ich krajach. W salonie znajdują bombę i w popłochu wyjeżdżają. Okazuje się, służba barona to przedstawiciele różnych ruchów opozycyjnych. Uratowani przez Adelinę, zabierają ukrytą mapę i opuszczają willę ambasadora Francji. W rezydencji pozostaje tylko kucharka.

Autor: Krzysztof Choiński
Reżyseria: Marek Nowicki
Reżyseria tv: Waldemar Stroiński
Scenografia: Małgorzata Spychalska, Kamil Kuc
Obsada: Bogdan Baer (ambasador baron Alfred Dupont-Duval), Andrzej Kopiczyński (ambasador sir Hercules Rawbottom), Krzysztof Majchrzak (ambasador hrabia Zygfryd von Oberkampff), Ryszard Barycz (ambasador hrabia Ulrich von und zu Duderhoff), Marek Lewandowski (ambasador książę Lew Czubarykow), Leszek Teleszyński (spiskowiec Fryderyk), Katarzyna Miernicka (spiskowiec)
PREMIERA 1990.12.16
Czas trwania: 70 min.