Balladyna (2020)

Dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł autora. Spektakl telewizyjny wyreżyserował Wojciech Adamczyk.
Sztuka, napisana w 1834 roku, powstała z fascynacji słowiańszyzną, zaś jej fabuła zainspirowana została „Snem nocy letniej” i „Makbetem” W. Shakespeare’a. Wojciech Adamczyk w swojej interpretacji rezygnuje z elementów ludyczności nadając opowieści mroczny charakter. Osią konfliktu staje się relacja dwóch silnych kobiecych indywidualności: Balladyny i Goplany. To pełna żądzy, zbrodni, krwi opowieść dorównująca poziomem emocji i bogactwem wydarzeń „Grze o tron” czy „Wiedźminowi”. Świat opisywany przez Słowackiego jest mroczny i gęsty od namiętności. Egzotyczny krajobraz europejskich, pogańskich mitologii połączony będzie z estetyką wczesnochrześcijańską. Dla widza przyzwyczajonego do „szkolnej interpretacji” dramatu nowością będzie przejmująco współczesna wizja ludzkich losów w oryginalnym ujęciu.  
W roli tytułowej wystąpiła Katarzyna Ucherska, a w spektaklu wystąpili m.in. Dorota Chotecka, Lidia Sadowa, Paulina Szostak, Grzegorz Daukszewicz, Adrian Zaremba, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Krzysztof Gosztyła.


Autor: Juliusz Słowacki

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Wojciech Adamczyk
 
Zdjęcia: Łukasz Łasica PSC

Scenografia: Marek Chowaniec 

Kostiumy: Katarzyna Adamczyk 

Muzyka: Piotr Salaber

Montaż: Marek Król PSM


Czas 96 minut


PREMIERA 22.11.2021