Siostry

„Siostry” (2009 – 2010)

Siostry zakonne przeprowadzają się z klasztoru, do starego, zniszczonego domu. Z czasem zaczynają pomagać lokalnej społeczności, rozwiązując rozmaite problemy swoich parafian.

Opis serialu

Dla zwariowanych zakonnic najbardziej liczy się pomoc drugiemu człowiekowi, przez co nieraz wpadają w tarapaty. Czasem tak poważne, że trudno im otrzymać rozgrzeszenie! Opowieść o problemach kobiet, które przywdziały habit i o tym, co robią, gdy życie je przerasta, a wyczekiwana boska interwencja wcale nie nadchodzi...

Nowy rozdział w życiu sióstr zaczyna się, kiedy całym zgromadzeniem przeprowadzają się do swojej nowej siedziby – rozpadającej się rudery, którą kiedyś zapisała im hojna parafianka. Zakonnice miały niegdyś klasztor z prawdziwego zdarzenia: piętrowy dom z pięknym ogrodem... Straciły go w wyniku nieszczęśliwych inwestycji oraz nieuczciwości otaczających je osób.

Ta przeprowadzka to prawdziwe wyzwanie. Po pierwsze, ich nowa siedziba mieści się w bardzo niebezpiecznej dzielnicy miasta. Po drugie, to lokum jest kompletnie zrujnowane. Ze ścian odpada stara farba, w suficie są dziury i schody grożą zawaleniem, a instalacja elektryczna iskrzy przy każdej okazji.

Stan budynku to największy kłopot sióstr. Ponieważ nie mają pieniędzy na wynajęcie profesjonalnej ekipy remontowej, muszą albo szukać sponsora, albo prosić o pomoc mieszkańców okolicznych budynków. Sąsiedzi zakonnic, pozornie bardzo przyjaźni, tak naprawdę są dla nich przyczyną mnóstwa zmartwień. Tym bardziej, że dotąd siostry nie miały zbyt wielu kontaktów z ludźmi świeckimi. Nic więc dziwnego, że w tym nowym dla siebie świecie czują się zagubione i bezradne. A to rodzi tysiące zabawnych sytuacji. Szczególnie, gdy siostry zaczynają swoim sąsiadom pomagać....

Obsada serialu

W rolach głównych występują:

Maria Pakulnis („Jezioro Bodeńskie”, „Planeta Singli 3”, „Porady na zdrady”) jako Siostra Prudencja,
Marta Lipińska („Nigdy w życiu!”, „Miodowe lata”, „Ranczo”) jako Siostra Lukrecja,
Tadeusz Chudecki („Miasto 44”, „C.K. Dezerterzy”, „M jak miłość”) jako Ksiądz Walenty

Kto jeszcze zagrał w serialu „Siostry”?

Magdalena Warzecha jako Siostra Filipa,
Olga Sarzyńska jako Siostra Klara,
Anna Wojnarowska jako Siostra Zenobia,
Klara Bielawka jako Ela,
Monika Kwiatkowska jako Mariola,
Joanna Bogacka jako Siostra Maksyma,
Piotr Cyrwus jako Zbysio,
Anna Tomaszewska jako Pani Zofia,
Elżbieta Jarosik jako Jadzia,
Grzegorz Grabowski jako Jasio,
Łucja Żarnecka jako Kalinowska

Reżyseria

Reżyserem serialu „Siostry” jest Wojciech Nowak, twórca znany również z produkcji „Śmierć dziecioroba”, „Krugerandy” i „Ojciec Mateusz”. Dwukrotnie zdobywał Złote lwy.

Scenariusz

Za skrypt do serii „Siostry” odpowiadają Dominik W. Rettinger („Milion dolarów”, „Ultraviolet”, „Kamienie na szaniec”) oraz Renata Frydrych („Odwiedź mnie we śnie”, „Na dobre i na złe”, „Klan”).

Data premiery i kraj produkcji

Serial „Siostry” został wyprodukowany w Polsce i zadebiutował w 2009 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do „Sióstr” odpowiada Tomasz Naumiuk, operator znany również z pozycji „Disco Polo”, „Być jak Kazimierz Deyna”, czy „Nina”. Naumiuk jest laureatem nagrody Cameraimage oraz dwukrotnie triumfował na festiwalu Młodzi i film.

Ilość sezonów i odcinków:

Serial „Siostry” liczy jeden sezon zawierający 13 odcinków.

Długość trwania odcinka

Każdy odcinek serialu „Siostry” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć serial „Siostry”?
Cały serial „Siostry” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.