Plebania

Proboszcz jest niespokojny o Krystynę, która podczas pielgrzymki zachorowała. Wala i Henryk bedą musieli dłużej opiekować się Kasią. Wala jest już zmęczona nadmiarem obowiązków. Natomiast Henryk się cieszy, że spełnił swoje marzenie i wykonał model zamku z kostek cukru. Kasia zanosi makietę do szkoły. Potem dzwoni do Henryka z informacją, że nauczyciel od historii postawił jej za to ocenę niedostateczną. Henryk postanawia interweniować. Dyrektorka jest zdziwiona na wieść o tym, że wójt jest chwilowym opiekunem Kasi. Historyk, który nie przyjął pracy Kasi, uzgadnia z Henrykiem, że tym razem dziewczynka wykona pracę samodzielnie. Kasia nie jest zachwycona tym pomysłem.
Noc przed sprawą rozwodową Irka spędza w gospodzie. Rano spotyka nową barmankę - Hanię. Hania nie może zrozumieć, dlaczego Irka i Irek się rozwodzą. Do gospody przychodzi Nowacki z tajemniczą walizeczką. Demonstruje Machejce i Maliszewskiemu, jak można zamienić wodę w wino. Mężczyźni chcą, żeby Nowacki wyczarował od razu całą butelkę wina. Gdy okazuje się to niemożliwe, obrażają się na kolegę.
Irka i Jurek spotykają się przed salą sądową. Jurek jest przekonany, że rozwód załatwią szybko i kulturalnie. Jednak na sali sądowej okazuje się, że Irka chce podziału majątku. Jurek dowiaduje się, że żona zmieniła decyzję pod wpływem wizyty Jagody. Scenę kłótni małżonków przed sądem obserwuje Informatyk.