Plebania

Krystyna postanawia odbyć pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Chce podziękować Bogu za uratowanie życia Kasi. Restaurację zamierza powierzyć opiece Wali. Jola również oferuje swoją pomoc. Jako jej przyjaciółka z lat szkolnych lepiej zajmie się sprawami gospody niż taka obca osoba jak Wala. Krystyna nie wytrzymuje i wyjaśnia Joli, ze Wala jest dla niej bardzo bliską osobą. Nie może zaś tego powiedzieć o Joli. Nie pamięta jej za dobrze z czasów szkolnych i nigdy nie były przyjaciółkami. Jola chce opuścić Tulczyn. Okazuje się, że właściwie nie ma dokąd jechać, a w dodatku nie ma pieniędzy na podróż. Prosi o pomoc proboszcza.
Jagoda odwiedza pobitego Jurka. Chce się nim zaopiekować. Czuje się winna, że to przez nią Jurek pobił się z Rumcajsem. Jurek oświadcza jej, że nic już ich nie łączy i nie chce jej więcej widzieć.
Kiedy Jagoda zwierza się ze swoich nieszczęść Sandrze, do urzędu gminy przychodzi Janusz Rumcajs. W ręku niesie bukiet kwiatów dla Jagody. Rumcajs proponuje dziewczynie spotkanie.
Nowacki, człowiek który uratował Kasię, ma dość sławy. Woli spokojnie napić się wódki z przyjacielem.
Maliszewski wyznaje proboszczowi, kto w rzeczywistości uratował Kasię. Prosi księdza o dyskrecję. Nie chce, żeby jego żona się dowiedziała, że spotkał się z inną kobietą.