Plebania

Na plebanii trwają przygotowania do świąt. Wikary mowi proboszczowi, że za model do figury Chrystusa posłużył Tracz. Proboszcz nie kryje oburzenia.
Na plebanii pojawiają się Osa i Joanna. Chcą poinformować proboszcza, kogo wybrali na świadków ślubu i kto będzie ojcem chrzestnym Joanny. Proboszcz nie zgadza się, aby Osa był jednocześnie mężem i ojcem chrzestnym Joanny. Joanna prosi więc Piotra, by został jej ojcem chrzestnym. Piotr jest zaskoczony, ale się zgadza.
Osa zaprasza Janusza na ślub. Janusz w prezencie chce im ofiarować recital znanej gwiazdy. Osa wolałby, aby brat przekazał pieniądze na głodujące dzieci. Nagle Osa dostrzega zarys nieruchomej postaci leżącej w kącie pokoju i jest przekonany, że Tracz kogoś zabił. Wybiega z jego domu.
Karolina dowiaduje się, co jest powodem nieobecności Janki w Polsce. Tymczasem Janka usiłuje odzyskać paszport, który ojciec gdzieś schował. Witalij próbuje mu wytłumaczyć powody swojego postępowania. Wynikają one z obawy o bezpieczeństwo rodziny. Ku przerażeniu Witalija chłopak postanawia iść do kościoła katolickiego i adorować krzyż.
W Tulczynie rozpoczyna się adoracja krzyża. W kościele pojawia się Tracz. Wierni są zbulwersowani widząc figurę Chrystusa z jego twarzą. Tracz triumfuje. Jednak po słowach jakie wypowiada proboszcz, wychodzi z kościoła jak niepyszny.