Plebania

Mieszkańcy plebani wciąż nie mogą zrozumieć postępowania listonoszki. Ich rozmowę przerywa wejście jej samej.Gabrysia opowiada o swoim zauroczeniu Alfredem. I o tym, w jaki sposób odkryła, że Alfred jest zwykłym oszustem. Obiecała, że wszyscy emeryci dostaną swoje emerytury.
Patryk próbuje uczyć Kasię gry na pianinie. Wala chciałaby jakoś pomóc chłopakowi. Ma tylko wątpliwości, czy Henryk się na to zgodzi. Próbuje przekonać męża, że warto pomóc Patrykowi. Rozmowę przerywa wejście Kaśki Machejkowej. Porządkując dokumenty znalazła dwa różne zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej dotyczące jednej firmy. Każde z nich zawiera inne dane. Chodzi o wpis dotyczący utylizacji śmieci. Sprawa wydaje się jej bardzo podejrzana.
Proboszcz pojawia się na komisariacie, aby porozmawiać o listonoszce. Próbuje skłonić komendanta do odstąpienia od ścigania kobiety. Sprawa może być rozwiązana między nią a dyrekcją poczty. Na posterunku pojawia się listonoszka. Chce się oddać w ręce sprawiedliwości. Piotr zapewnia ją, że nie będzie prowadził przeciwko niej śledztwa. Wezwie ją jednak na świadka w sprawie oszustw, jakich dopuścił się Alfred. Listonoszka się nie zgadza. Chce zapamiętać Alfreda jako czarującego mężczyznę, a nie jako drobnego kanciarza.