Czas honoru

Połowa sierpnia. Na cmentarzu na Starówce chowane są ofiary ostatniego nalotu. Krawiec wydaje rozkaz znalezienia ochotników – zginęła ponad jedna trzecia stanu. Gdy Władek próbuje przekonać do walki cywilów, spotyka się z otwartą wrogością. Więźniowie z różnych dzielnic pędzeni są do obozu przejściowego w kościele na Woli. Emilia węszy między cywilami.
Z magazynów na Stawkach Batalion Zośka rusza w stronę Starego Miasta. Eliza z wściekłością patrzy na fascynację, jaką budzi w Twardym Wanda. Batalion zostaje zaatakowany przez sztukasy.
Michał, przekonany o śmierci Celiny, jest załamany. Musi jednak walczyć – dostaje zadanie odebrania z Kampinosu zrzutu z odbiornikiem radiowym. Na akcję udaje się razem z Halszką. Razem spędzą noc w lesie. W ruinach szpitala na Lesznie Celina żyje tylko dzięki pomocy Pabsta. Niemiecki oficer traktuje Celinę z wyjątkową troską. Apacz pierwszy raz okazuje uczucie Zosi. Oddział Bronka dostaje rozkaz wyprawy po zaopatrzenie do magazynu na Stawkach. Żołnierze, wśród których jest Bambo, ruszają na akcję. Bronek ma pilnować chłopaka. Do wyprawy dołącza też konfident Karkowski. Zosia postanawia powiedzieć matce Mickiewicza o śmierci jej syna. Odnajduje kobietę w szpitalu powstańczym...