Fortuna

„Fortuna”(1973)

Hieronim Śpiewankiewicz jest prostym kasjerem w banku. Pewnego dnia odkrywa, że jego zwierzchnicy planują dokonać dużego oszustwa finansowego. Od tej chwili kończy się spokojne życie skromnego kasjera...

Opis filmu
Akcja kryminału toczy się w Polsce w latach dwudziestych XX wieku, czyli w trakcie szeroko panującej hiperinflacji. Kasjer Banku Handlowego, Hieronim Śpiewankiewicz, odkrywa plan machinacji finansowej na wielką skalę, której miało dokonać jego szefostwo. Aby uciszyć mężczyznę, dyrektorzy banku proponują mu współudział w machlojkach, a co za tym idzie, również w zyskach. Pokusa będzie ogromna, tym bardziej, że Ada – poznana niedawno ekspedientka sklepowa, z którą romansuje Hieronim, również będzie namawiała go do udziału w przestępstwie. Kasjera dręczą jednak nieustające dylematy. Jego podejrzliwość wzmaga się, gdy odkrywa, że Adę odwiedzają regularnie szemrani mężczyźni. Choć dziewczyna usiłuje skusić Śpiewankiewicza wizją wspólnej zagranicznej podróży, kasjer jest nieugięty i stwierdza, że jego ukochana należy do gangu, który ma zajmować się oszustwem. Co gorsza, na bankowe dolary ostrzy zęby również konkurencyjna banda Kolasiewiczów. Przyparty do muru kasjer obiecuje współpracę obu grupom.

Obsada filmu
W rolach głównych występują:
Józef Nalberczak („Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Brunet wieczorową porą”, „Daleko od szosy”) jako Hieronim Śpiewankiewicz
Ewa Szykulska („Gdyby ryby miały głos”, „Ludzie normalni”, „Seksmisja”) jako Ada
Bolesław Abart („Potop”, „Francuski numer”, „Wiedźmin”) jako Komisarz

Kto jeszcze zagrał w filmie „Fortuna”?
Andrzej Bielski jako Jasio
Henryk Hunko jako Kasjer Zajączkowski
Eliasz Kuziemski jako dyrektor Sapołowicz
Jerzy Block
Tadeusz Galia
Zuzanna Helska

Reżyseria
Reżyserką „Fortuny” Helena Amiradżibi-Stawińska, gruzińska artystka, mająca na swoim koncie takie filmy, jak „Kto wierzy w bociany?”, „Przedświąteczny wieczór”, czy „Zambrów”.

Scenariusz
Scenarzystą polskiego kryminału „Fortuna” jest Jerzy Stefan Stawiński – doświadczony filmowiec i kombatant wojenny. Wśród wielu dzieł Stawińskiego, na wyróżnienie zasługują z pewnością „Jutro idziemy do kina”, „Kanał”, czy „Krzyżacy”.

Data premiery i kraj produkcji
Polski film „Fortuna” został w całości nagrany we Wrocławiu i wyprodukowany w Polsce. Ogólnoświatowa premiera produkcji odbyła się 10 lutego 1973 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Fortuna” jest Janusz Pawłowski, doświadczony operator kamery. Pracował na planach wielu produkcji, między innymi „Klątwa Doliny Węży”, „Wilczyca”, czy „Wściekły”.

Czas trwania filmu
Polski film kryminalny „Fortuna” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Fortuna”?
Cały film „Fortuna” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.