Zagadki tamtych lat

W Łodzi krąży legenda o tym, jak w zakładach im. Juliana Marchlewskiego (obecna Manufaktura) włókniarki pokazały gołe tyłki premierowi PRL Piotrowi Jaroszewiczowi. Miało się to zdarzyć, gdy premier nakłaniał je do zakończenia strajku.
W filmie opowiadamy o tym, co naprawdę zdarzyło się w Łodzi w czasie strajku włókniarek w dniach 10-15 lutego 1971 roku. Jest to nieznany epilog Grudnia’70, który właściwie nie istnieje w świadomości zbiorowej Polaków. Może dlatego, że w czasie tego strajku nie było ofiar, a może dlatego, że był to strajk robotników, którego przebiegu nie spisywali na bieżąco inteligenci. Tymczasem jest to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski – jedyny strajk przed powstaniem Solidarności zakończony sukcesem.
Dopiero na skutek strajku włókniarek Edward Gierek, przywódca partii, i jego premier, Piotr Jaroszewicz, wycofali się z podwyżek cen żywności, ogłoszonych w grudniu 1970 roku przez Władysława Gomułkę. Jak dotąd film jest pierwszym i jedynym dokumentem o tamtych wydarzeniach.