Wyjechani

Jak wygląda życie w Europie? W jakich krajach pracują Polacy i jak sobie tam radzą? Czy Zachód to rzeczywiście raj na ziemi, jak się powszechnie uważa? Czy naprawdę wszędzie jest lepiej niż w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowiada cykl „Wyjechani” – telenowela dokumentalna opowiadająca o losach młodej polskiej emigracji zarobkowej.

Autorzy „Wyjechanych” w bezstronny sposób opowiadają o życiu na emigracji widzianym oczami rodaków na obczyźnie. Ekipa telewizyjna towarzyszy emigrantom na różnych etapach ich nowego życia i wraca do nich w przełomowych momentach. W „Wyjechanych” widzowie zobaczą codzienne życie z jego jasnymi i ciemnymi stronami: tęsknotę, trudy przystosowania do innej rzeczywistości, różnice kulturowe, ale i radość z posiadania pracy, czasami lepszego życia czy możliwości rozwoju.

Bohaterowie cyklu opowiadają, jak są przyjmowani i traktowani, gdzie jest najlepiej i najłatwiej żyć, a gdzie to życie jest trudniejsze i droższe. – Chcemy pokazać, że nie wystarczy wyjechać, aby znaleźć się w europejskim raju – mówią twórcy filmu. – Bez znajomości języka trudno jest dostać dobrą pracę, zarabiać krocie i żyć w godnych warunkach.

Na cały cykl składają się wątki kilkunastu bohaterów. Jest wśród nich ojciec, który zostawił swoją rodziną w Polsce i wyjechał, żeby zarobić na jej utrzymanie, barmanka, rehabilitanci, pracownik londyńskiego city, student i innych.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2007-2008

Czas trwania: 33 odcinki po ok. 25 minut

Reżyseria i scenariusz: Katarzyna Kawecka, Jacek Szatański