Wydarzenia

Festiwal Psalmów Dawidowych nieprzerwanie od 2016 r. organizowany przez Fundację im. Rodziny Ulmów SOAR. 

Idea Festiwalu nawiązuje do heroicznej postawy Sług Bożych Rodziny Ulmów z Markowej: (Józefa, Wiktorii i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone), która została rozstrzelana w 1944 roku podczas II wojny światowej za udzielenie schronienia Żydom. Ich bohaterska postawa motywuje do opowiadania się za wartością pokoju na świecie, do wzajemnego poszanowania i szacunku oraz do walki o każde życie. 

Na jednej scenie spotkają się trzy narody: żydowskie który był prześladowany w czasie II wojny światowej, polski który bohatersko bronił wolności i życia swoich obywateli i ukraiński który obecnie jest w stanie wojny. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie. 

Program Festiwalu, gdzie wystąpią: 

część żydowska - Avraham Fried

część ukraińska - Kalush Orchestra, Marysia Karakevych, która wraz z Rodziną

część polska: Psalmy Pokoju i Miłosierdzia - Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Grzegorz Kupczyk, Barbara Gąsienica Giewont, Izabela Szafrańska, Magdalena Kołcz Wrzesień, Grzegorz Wilk, orkiestra i chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. 

Kompozytorami utworów Psalmy Pokoju i Miłosierdzia są: Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Michał Jurkiewicz do tekstów Zbigniewa Książka, Michała Zabłockiego i Jerzego Łysińskiego