Trzeci punkt widzenia

W programie:

1. Wypoczynek. Sposób, w jaki spędzamy wolny czas mówi wiele o nas i naszej kulturze, stał się więc przedmiotem badań antropologów i socjologów. Ale także biznesu z wielu dziedzin. Na czym właściwie polega prawdziwy wypoczynek I dlaczego coraz częściej staje się on obowiązkiem, przygotowaniem do wciąż większej aktywności? Skąd zanik granic między pracą a odpoczynkiem?

2. „Witkacy – sejsmograf epoki przyspieszenia”. Rozmowa poświęcona wystawie prac Witkacego w warszawskim Muzeum Narodowym. Tym razem kuratorzy postanowili spojrzeć na twórcę jako filozofa, poprzez sztukę wyrażającego swój światopogląd. O Witkacym jako świadku epoki, krytyku, myślicielu i artyście tragicznym. 

3. Ossendowski. Kolejne wznowienie jednego z dwu hitów literackich Ferdynanda Ossendowskiego: książki „Zwierzęta, ludzie, bogowie”, opowieści o ucieczce z bolszewickiej Rosji doby rewolucji. Autor znalazł się w Mongolii i Chinach, a opis jego wędrówki wzdłuż Jeniseju to fascynująca powieść przygodowa, niezwykle popularna już przed wojną. Obszerny i pouczający obraz Azji widzianej oczami Europejczyka z zachodu, opis zarówno bogactwa tamtejszej kultury, jak i jej bezwzględności i okrucieństwa.