Trzeci punkt widzenia

W programie:
1. Przesmyk Suwalski. Czy w związku z histeryczną reakcją Moskwy przesmyk suwalski stanie się najbardziej niebezpiecznym punktem na ziemi? Awantura o odcięcie Kaliningradu od lądowego połączenia zaktywizowała uwagę świata mediów. O tym, jak wojna na Ukrainie zmienia dotychczasowe koncepcje strategiczne i polityczne.
2. Sprawa Roe vs. Wade. Wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych otwiera nowy rozdział wielkiego sporu aksjologicznego naszych czasów, sporu o prawo do aborcji. Sentencja wyroku stwierdza, iż jej legalności nie daje się uzasadnić żadnym z zapisów amerykańskiej konstytucji. Dopuszczalność aborcji przestaje więc być obowiązującym prawem, a władze poszczególnych stanów same zadecydują o jej prawnych ramach. Czyim sukcesem jest ten wyrok i w jakim stopniu zyska na tym demokracja?
3. G-7, NATO. Miniony tydzień obfitował w wielkie spotkania o wymiarze geopolitycznym, szczyt państw G7 w Elmau i szczyt NATO w Madrycie. Z wypowiedzi czołowych polityków wynikać ma, iż Zachód jest silny, zjednoczony i odporny na nadchodzące trudne czasy. W jakim stopniu taka konstrukcja oparta jest na wsparciu USA i czy sytuacja wewnętrzna Stanów Zjednoczonych pozwala na taki optymizm? Jeśli warunkiem sine qua non egzystencji Europy jest zaangażowanie Ameryki, Zachód powinien rozumieć i na bieżąco śledzić sprawy wewnętrzne naszego największego protektora…