Trzeci punkt widzenia

W programie:
1. Rosja 9 maja. Wyczekiwana przez świat moskiewska defilada zwycięstwa okazała się skromniejsza niż zwykle. Zarówno to, jak i wygląd samego Putina rodzi zasadnicze pytanie: Co naprawdę się dzieje z Rosją? Państwo upadłe duchowo, które na naszych oczach staje się podobnym do Północnej Korei pariasem reszty cywilizowanego świata, było przecież niegdyś częścią europejskiej przestrzeni kulturalnej i politycznej…
2. Biografia Kissingera. Za sprawą wojny na Ukrainie odżywa debata o realizmie w polityce międzynarodowej, równowadze sił między potęgami, broni nuklearnej. Warto więc przypomnieć postać Henry'ego Kissingera, który był wręcz uosobieniem takich debat prowadzonych od zakończenia II wojny światowej. Rozmowa o jego dokonaniach oraz biografii pióra Waltera Isaacsona.
3. Miniatury rzymskie. Rozmowa poświęcona wydanym właśnie „Miniaturom rzymskim” Juliusza Gałkowskiego. Autor jest historykiem sztuki, publicystą, filozofem, a jego dzieło to zbiór krótkich form podejmujących różne wątki rzeczywistości starożytnego Rzymu. Trudno przecenić wpływ jaki na naszą kulturę duchową miała właśnie rzymska historia, kultura, polityka.