Trzeci punkt widzenia

W programie:
1. Wybory we Francji. Pierwsza tura wyborów we Francji pokazała, że „cudowne dziecko francuskiego estabilishmentu”, jak bywa określany Emanuel Macron, okazało się dla wyborców wielkim rozczarowaniem. Ale czy Marine Le Pen jest od niego lepszą alternatywą? Czy społeczeństwo francuskie stoi dziś na progu wielkiego rewolucyjnego wybuchu?
2. Wojna i filozofia. Podziwiając co dzień męstwo i patriotyzm Ukraińców zadajemy sobie pytanie o naszą własną gotowość do walki za ojczyznę i do poświęcenia życia w jej obronie. Rozmowa o stosunku Europejczyków do wojny, ideałach obywatelskich, gotowości do poświęceń. Czy śmierć za ojczyznę w ogóle mieści się we współczesnym myśleniu o państwie i wspólnym dobru? Jak radzą sobie z tym filozofia i kultura.
3. Droga Krzyżowa. Droga Krzyżowa to wyjątkowy moment Triduum Paschalnego. Poza oczywistym wymiarem religijnym, jest to także wstrząsający dramat, którego ukryte sensy stały się fundamentami naszej kultury. W tym roku związane z tym refleksje i emocje dodatkowo wzmacnia wojna na Ukrainie. Równoczesność dziania się dramatu obok zwykłego życia, współistnienie tragedii i codzienności, każą dostrzec, zauważyć, zapamiętać…