Trzeci punkt widzenia

W programie:
1. Macron wydzwania do Putina. Na nadzwyczajną telefoniczną aktywność prezydenta Francji w kontaktach z Putinem w ostatnim czasie spojrzeć można nie tylko z dużym dystansem czy rozbawieniem. Jest to też istotna wskazówka, w jaki sposób Francja oczami jej prezydenta widzi swoją pozycję w Europie obecnie i w ewentualnej przyszłości po wojnie. Jakie będą powojenne konsekwencje zmian i kto powinien być ich beneficjentem? Francuska logika polityki bezpieczeństwa na kontynencie to wielki znak zapytania dla Europy Środkowej.
2. Murem za Putinem. Zbrodnia Putina czy wojna Rosji? Obłąkany przywódca czy chory naród? Coraz częściej pytanie to trzeba sobie zadawać widząc jak wiele wyrazów poparcia otrzymuje dyktator od swojego społeczeństwa. Czy kultura duchowa Rosji, którą dotąd mieliśmy za niewinną, rzeczywiście taka jest? Czy Rosjanie rzeczywiście kochają wolność? Pora wyleczyć się z sentymentalnego zauroczenia i spojrzeć na Rosję bez naiwnej fascynacji…
3. Ukraina i papież Franciszek. W momentach wielkich dziejowych przełomów ludzie garną się do autorytetów i szukają u nich wsparcia i odpowiedzi na dręczące ich niepokoje. Dotyczy to zwłaszcza przywódców religijnych. Ojciec Święty od razu jednoznacznie potępił rozlew krwi. A jednak wraz z kolejnymi jego wypowiedziami na temat wojny na Ukrainie rośnie pewna konsternacja.