Trzeci punkt widzenia

W programie:
1. Czy Niemcy są rosyjskim koniem trojańskim? Szef niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach odchodzi ze stanowiska po swojej skandalicznej wypowiedzi na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Podczas wizyty w Indiach stwierdził bowiem, że Ukraina nie ma już szans na odzyskanie Krymu, a Władimir Putin zasługuje na szacunek Europy. W tym samym czasie Niemcy nie wyraziły m.in. zgody na przelot przez swoją strefę powietrzną brytyjskich samolotów z uzbrojeniem dla Ukraińców. Nie jest to jednak jedyny symbol uległości Berlina względem Moskwy.
2. O filmie „Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna, który od 25 stycznia można obejrzeć w polskich kinach. Obraz ten w sposób nieomal hagiograficzny ukazuje okres rządów tytułowego I sekretarza KC PZPR. Co o kondycji polskiego kina i debaty publicznej na temat historii współczesnej mówi nam to wydarzenie?
3. O wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie” na Zamku Królewskim w Warszawie. „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem oraz ponad czterdzieści innych płócien artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. będzie można oglądać do 13 lutego 2022 roku.