Trzeci punkt widzenia
W programie:
1. Złodzieje portfeli. Czy stereotyp, że Polacy są nie uczciwi jest prawdą? Pierwszy raz możemy porównać uczciwość narodów na świecie dzięki badaniom szwajcarskich naukowców. Wynika z nich, że mieszkańcy naszego kraju, należą do grona najuczciwszych znalazców portfeli na świecie. Z opublikowanego przez pismo „Science” badań wynika, że pod tym względem Polska plasuje się na szóstym miejscu z grona blisko 44 karów na świecie. Liderami uczciwości są Szwajcarzy.
2. Jurgen Habermas. W czerwcu minęła 90. rocznica urodzin niemieckiego filozofa Jurgena Habermasa, jednego z największych myślicieli XX wieku. Studiował filozofię, psychologię, germanistykę i ekonomię. Z początku zajmował się filozofią, ale porzucił ją dla socjologii i marksizmu. Uważał, że przedwojenna szkoła frankfurcka nie doceniała demokratycznych tradycji Zachodu i tradycji państwa prawa. Habermas, był przeciwny totalitaryzmowi, odrzucał realny socjalizm. Jego podstawową ideą filozoficzną jest idea rozumu komunikacyjnego. W studiu rozmowa toczy się wokół dzisiejszego rozumienia jego systemu filozoficznego.
3. Gustaw Herling-Grudziński. 100 lat temu urodził się Gustaw Herling-Grudziński, rozmowa dotyczy życia i twórczości pisarza. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD podczas próby przedostania się na Litwę. Skazany na pięć lat pobytu w obozach, został osadzony w łagrze na Dalekiej Północy. Rosję opuścił wraz z armią Andersa. Potem walczył pod Monte Cassino, za co otrzymał Order Virtuti Militari. Po wojnie został na zachodzie i do śmierci mieszkał we Włoszech. Książkowym debiutem Herlinga-Grudzińskiego był tom szkiców o polskich pisarzach „Żywi i umarli”. Najbardziej znaną jego książka, napisaną pod wpływem doświadczeń łagrowych, był „Inny świat”. Inne jego dzieła to kilkutomowy „Dziennik pisany nocą” oraz zbiór krótkich form „Wieża i inne opowiadania”.