Trzeci punkt widzenia

W Czechach odbyły się w Pradze liczne demonstracje przeciwko premierowi Babiszowi. To pokazuje pewien dystans między Polską Czechami, ale i Słowacją, jaki istnieje teraz po 30 latach od upadku komunizmu. Dyskusja toczy się wokół różnicy w ocenie sytuacji w tych krajach, aktywności społecznej i podejściu do przeszłości komunistycznej.

4 czerwca '89 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych dat najnowszej historii Polski. Dzień triumfu Solidarności po wielu latach walki, prześladowań, po tragedii górników z kopalni Wujek, śmierci Przemyka i ks. Popiełuszki, po całym tym dramatycznym dziesięcioleciu lat 80. przyszedł dzień zwycięstwa, który uruchomił lawinę, dzień, w którym upadł komunizm. Dyskusja o dzisiejszej perspektywie tamtych wydarzeń.

Pierwszego czerwca, a więc w Dzień Dziecka w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich odbyła się premiera jednego z pierwszych przeznaczonych na scenę dzieł zaledwie dwunastoletniego Mozarta, a mianowicie opera czy raczej śpiewogra Bastien und Bastienne.