Trzeci punkt widzenia

1. KOŚCIÓŁ I KULTURA: Często poruszane w mediach prognozy rychłego końca kościoła katolickiego w Polsce. Jakie mają realne podstawy? Zmiany postaw młodzieży potwierdzane w sondażach. Badania PEW: istotna pokoleniowa różnica w podejściu do spraw wiary, młodzi zdecydowanie mniej zaangażowani w kwestie religijne od pokolenia 40+. Rozmowa o tym, czy rzeczywiście kościołowi w Polsce grozi katastrofa.

2. ILUZJA LIBERALNEGO PORZĄDKU: Neokonserwatyści amerykańscy zepchnięci na margines w realiach rządów nieprzewidywalnego prezydenta. Czy klasyczny już spór między realistami i liberałami w amerykańskiej debacie politycznej ulegnie zmianie wobec powstania nowego typu amerykańskiej prawicy? Donald Trump i hasło „America first”: co dalej z powojennym, jak się zdawało „nienaruszalnym” porządkiem światowym?

3. JASIENICA: Kolejna wspaniała lektura polecana na stulecie niepodległości. Ukazał się obszerny wybór publicystyki Pawła Jasienicy, połączony z tekstami jemu poświęconymi. Książka nosi prowokacyjny tytuł „Historia to nie dziwka”, a wyboru dokonał biograf Jasienicy, Arkadiusz Kierys. Rozmowa poświęcona książce: Jasienica jako fenomen polskiego piśmiennictwa XX wieku.