Teatr historii

Sztuka jest adaptacją dramatu Ferdynanda Brucknera z 1934 roku. Opowiada o schyłku panowania Elżbiety I – o okresie, gdy jedna z najdłużej panujących władczyń Anglii zaczyna podsumowywać swoje życie.
Dzieje się to w przełomowym momencie historii, w trakcie konfliktu z katolicką Hiszpanią rządzoną przez króla Filipa II Habsburga. Przebieg tej konfrontacji i jej skutki miały wpływ na ukształtowanie się mocarstwowej pozycji Anglii. W sztuce ukazany jest również inny kluczowy moment epoki elżbietańskiej próba zawiązania spisku przeciw królowej. Postać Elżbiety w dramacie Brucknera zachwyca nietuzinkową inteligencją i zmysłem politycznym. Wiernie zbudowane jest tło, w którym poznajemy dworzan, doradców, powierników, a także faworytów władczyni.

Niezaprzeczalną wartością tej inscenizacji jest sposób w jaki zrealizował ją Laco Adamik, co najkrócej można podsumować mianem dramatu władzy i ciała. Innym walorem adaptacji jest wspaniałe aktorstwo, na czele z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli tytułowej oraz partnerujących jej Jana Frycza, Marka Walczewskiego i Henryka Machalicę.
Adaptację powstałą w 1984 roku, można odczytywać jako uniwersalne studium prowadzenia polityki, balansowania między sojusznikami i dbałości o rozwój kraju. Problemy natury politycznej mieszają się tu z ludzką namiętnością, co dodaje autentyzmu kreowanym postaciom.
Spektakl zaliczany jest do złotej setki Teatru Telewizji.