Teatr historii

Wprowadzenie do adaptacji powieści Marii Kuncewiczowej „Tristan 1946” z 1971 roku, w reżyserii Janusza Majewskiego, gośćmi rozmowy będą Krystyna Różańska-Gorgolewska (krytyk sztuki, kurator, artystka-malarz) i reżyser spektaklu Janusz Majewski (reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, pisarz, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej).
Sztuka dokonuje współczesnego odniesienia do staroceltyckiego mitu o Tristanie i Izoldzie. Uczucie, którym obdarowali się główni bohaterowie stanowi oś miłosnej legendy, ale też i problemów wynikających z tej relacji. Fabuła rozpoczyna się w roku 1946, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jesteśmy świadkami zderzenia postaw młodego Polaka doświadczonego wojennymi okrucieństwami i Irlandki, która siłą rzeczy nie mogła mieć tego typu przeżyć. W tle możemy przyjrzeć się losom Polaków skazanych na emigrację w Wielkiej Brytanii.
W głębszej warstwie sztuka opowiada historię Polaków, którzy na Zachodzie próbują odnaleźć swojej miejsce po wojennej zawierusze. Różne doświadczenia z czasów wojny wpływają na ich późniejsze wybory. Możemy też przyjrzeć się angielskim realiom życia i tamtejszej obyczajowości II połowy lat 40 ub. wieku.
Dokumentalny styl powieści Marii Kuncewiczowej i adaptacja Janusza Majewskiego zbliżają się do ma wartość źródłową. Autorka doświadczyła losów emigrantki, przebywała podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu stała się wnikliwą obserwatorką relacji społecznych tamtego czasu. Z kolei Janusz Majewski, by opowiedzieć o skomplikowanych relacjach Polaków na emigracji oraz o niezrozumieniu ich doświadczenia przez Anglików, użył klasycznej formuły melodramatu.
Dodatkowym walorem sztuki jest przypomnienie ważnej pozycji spektakli Teatru Telewizji w odbiorze społecznym lat 70.