Teatr historii
Tym razem wprowadzenie do spektaklu opartego na tekstach Władysława Szlengla „Okno na tamtą stronę” z 2018 roku, w reżyserii Artura Hofmana. Gościem rozmowy jest Piotr Kadlik, filolog, tłumacz, działacz społeczności żydowskiej.
Spektakl powstał w 2018 roku w związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Przedstawienie stanowi hołd oddany twórczości Władysława Szlengla, wszystkie kwestie wypowiadane przez aktorów są jego autorstwa. Inscenizacja jest swoistym musicalem opisującym ciężkie realia funkcjonowania Żydów w getcie warszawskim oraz ich zagładę.
Z racji, iż Władysław Szlengl sam był więźniem getta i świadkiem tamtejszej rzeczywistości, spektakl mimo pozornie lekkiej formy - jest świadectwem losu społeczności warszawskich Żydów w latach wojny. Mimo kabaretowej, wręcz rewiowej formy, przedsienie niesie zapis cierpienia i skarg ludności żydowskiej wobec świata i Boga.
Spektakl ma charakter świadectwa przypominającego tragedię polskich Żydów, patrząc nań przez pryzmat największego getta na ziemiach polskich.