Teatr historii

Tym razem, we wprowadzeniu do dramatu Ireneusza Iredyńskiego „Żegnaj, Judaszu” z 1980 roku, w reżyserii Jolanty Słobodzian, gościem programu jest dr Tomasz Terlikowski, filozof, dziennikarz, publicysta.
Sztuka jest adaptacją słynnego dramatu Ireneusza Iredyńskiego. Autor postanowił użyć postaci biblijnego Judasza jako uniwersalnego symbolu zdrady. Podobieństw do Nowego Testamentu jest tu więcej – mamy 12 członków tajnej organizacji, główni bohaterowie noszą imiona Apostołów Jana i Piotra. Natomiast postaci Młodziutkiej Bladej i Komisarza przypominają charakterem Marię Magdalenę i Poncjusza Piłata.
Dramat Iredyńskiego gra co prawda konwencją biblijną, ale jego wymowa jest uniwersalna i wykracza poza sytuację stricte ewangeliczną. Dramat daje się odczytać jako obraz potencjalnej obecności Judasza w każdym z nas. Można być wiernym zasadom, wyżej je cenić niż oportunizm, a jednak mimo to, z jakichś powodów zostać złamanym.
Sztuka mierzy się z filozoficznym i religijnym pytaniem, dlaczego Judasz zdradził. Ten biblijny, zgrzeszył rozpaczą, u Iredyńskiego zaś – pychą. Chcąc uniknąć naznaczeniem piętnem zdrajcy postanowił być wiernym za wszelką cenę, ale w świecie brutalnej przemocy musiał ponieść klęskę.