Teatr historii
Wprowadzenie do sztuki Kazimierza Karabasza z 1991 roku, w reżyserii autora. Gościem rozmowy jest Jakub Moroz, teatrolog, dziennikarz.
Sztuka autorstwa znanego dokumentalisty Kazimierza Karabasza jest teatralno-dokumentalnym spojrzeniem na polskie lata 90, w szczególności na trudy transformacji ustrojowej. Oglądamy jeden dzień z życia lokatorów pięciopiętrowej warszawskiej kamienicy i ich zmagania z trudną rzeczywistością tamtego czasu. Karabasz nie byłby sobą, gdyby nie ukazał pełnej wiwisekcji i panoramy społecznej tego okresu.
Każdy z bohaterów uosabia inne problemy społeczeństwa polskiego początku lat 90. Mamy więc młode małżeństwo borykające się z problemami finansowymi i mieszkaniowymi, oglądamy ich rówieśnika, dla którego jedynym rozwiązaniem jest wyjazd za chlebem na Zachód. Przyglądamy się także pokoleniu średniemu i ludziom w podeszłym wieku, którym przyszło przeżyć większość swoich lat w PRL-u. Dotykamy problemu tzw. ludzi zbędnych, wyrzuconych na margines życia przez drapieżny kapitalizm.
Karabasz, jako wybitny reżyser filmów dokumentalnych, potrafi w reportażowy sposób przedstawić zapis codziennego życia doby transformacji. Choć oglądamy postaci fikcyjne, to ich przeżycia są jak najbardziej autentyczne i oddają ducha tamtych czasów.
W czasie premiery sztuka była komentarzem do bieżącego życia, obecnie zaś urasta o rangi ważnego dokumentu, będącego zapisem nastrojów tamtej epoki.