Tajemnice początków Polski

„Tajemnice początków Polski” (2012-2019)

Opis filmu

Cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych ukazujących początki polskiej państwowości w świetle najnowszych ustaleń naukowych. Na podstawie badań archeologów, historyków i naukowców innych dziedzin reżyser Zdzisław Cozac stara się odtworzyć nie tylko najważniejsze wydarzenia historyczne, ale także przemiany warunków życia ludności nad Odrą i Wisłą od pradziejów do czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Obsada
Lektorami serii „Tajemnice początków Polski” są Maciej Gudowski i Henryk Talar.

Reżyseria
Cykl „Tajemnice początków Polski” wyreżyserował Zdzisław Cozac („Święty Krzyż”, „Trzcinica. Karpacka Troja”, „Przestrzeń wokół nas”)

Scenariusz
Autorami scenariuszów do odcinków cyklu „Tajemnice początków Polski” są: Zdzisław Cozac, Janusz Górecki, Mariusz Gala, Tadeusz Baranowski i Błażej Stanisławski.

Data premiery i kraj produkcji
Cykl dokumentalny „Tajemnice początków Polski” wyprodukowano we współpracy Media Promocja Zdzisław Cozac z Telewizją Polską. Premiery odcinków odbyły się od 2012 do 2019 roku.

Zdjęcia
Autorami zdjęć do cyklu „Tajemnice początków Polski” są: Zdzisław Cozac, Stanisław Plewa, Mariusz Gala, Grzegorz Jóźwiak, Michał Tyszkiewicz.

Czas trwania filmu
Odcinki serii „Tajemnice początków Polski” trwają od 44 do 66 minut.

Nagrody i nominacje
Seria dokumentalna była wielokrotnie nagradzana. W 2016 roku Zdzisław Cozac otrzymał „Filmowego Ziemowita” w kategorii filmowy projekt edukacyjny na Przeglądzie Filmów Edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości” w Kielcach.

Gdzie obejrzeć cykl „Tajemnice początków Polski”?
Cały cykl „Tajemnice początków Polski” online oglądaj w vod.tvp.pl.