#SaveUkraine

#SaveUkraine (2022)

Liczne europejskie telewizje, światowej sławy artyści i wielomilionowa widownia wzięły udział w globalnym maratonie charytatywnym #SaveUkraine. W centrum wydarzeń znalazło się warszawskie studio Telewizji Polskiej. To właśnie stąd czwórka prowadzących łączy się z artystami, sportowcami, liderami opinii i wolontariuszami z całej Europy, którzy tego dnia w wyjątkowy sposób zamanifestują swoje wsparcie dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Wyprodukowane przez Telewizję Polską i ukraińskiego nadawcę 1+1 wydarzenie będzie można śledzić w całej Europie i w Ukrainie za pośrednictwem licznych stacji telewizyjnych, platform streamingowych i sieci społecznościowych. W Polsce maraton pokazała na żywo Telewizyjna Jedynka. Z myślą o widzach za granicą transmisję przygotowała TVP World. W wielu miejscach na świecie m.in. na warszawskim Placu Defilad, na Rynku Starego Miasta w Pradze, pod Bramą Brandenburską w Berlinie, na Trafalgar Square w Londynie czy na Placu Katedralnym w Mediolanie maraton można było oglądać w przestrzeni miejskiej. To dodatkowa okazja, by publicznie zaprotestować przeciwko wojennej agresji i wykonać gest solidarności z Ukrainą.

Udział w przedsięwzięciu zadeklarowali licznie przedstawiciele muzycznych scen oraz sportowcy, m.in. członkowie zespołów Placebo, Imagine Dragons, Nothing But Thieves, brytyjscy artyści Fatboy Slim i Craig David, zwycięzcy Eurowizji – Portugalczyk Salvador Sobral i pochodząca z Izraela Netta – a także wiele innych gwiazd. Nie zabraknie artystów z Ukrainy. Wśród nich: Dakha Brakha, Ruslana, The Hardkiss, Jamala, Go_A, Monatik czy Alyona Alyona. W Warszawie usłyszymy Julię Belei, Veronikę Moloshną i zespół Taraka.

Część piosenkarzy, którzy wystąpią podczas maratonu, nagrało specjalnie na tę okazję nowe utwory. W wydarzenie zaangażowali się także sportowcy, w tym reprezentanci klubów Tottenham i Real Madryt, a także zdobywca Złotej Piłki w 2004 roku Andrij Szewczenko. Wszyscy zgodnie podkreślają solidarnościowy wymiar przedsięwzięcia: Chcemy przesłać Ukraińcom ważną wiadomość. Jesteśmy z Wami i wspólnie wygramy deklarują.

Maraton Save Ukraine z warszawskiego studia Telewizji Polskiej poprowadzą: Masha Efrosinina i Timur Miroshnichenko z Ukrainy oraz Ida Nowakowska (TVP2) i Donald Arleth (TVP World) z Polski. Podczas transmisji zaprezentowane zostaną materiały ukazujące codzienność walczącej Ukrainy, zbierane będą także fundusze na pomoc ofiarom konfliktu.