Przedszkolandia

Na warszawskich Bielanach, w blokach z wielkiej płyty, mieszkają dwaj bracia. Maciek jest w grupie najstarszych przedszkolaków, Filip ma dopiero trzy lata i właśnie po raz pierwszy idzie do przedszkola. Jeszcze nie wie, że w przedszkolu nie jest źle, że są tam inne dzieci, z którymi można się bawić, a także mnóstwo zabawek, i że po kilku godzinach przyjdzie mama lub tata i razem wrócą do domu. Wprawdzie brat próbuje mu to wyjaśnić, ale są to tylko słowa.
Kacperek nie wie nic o przedszkolu. Boi się, co stanie się w tym nieznanym miejscu po wyjściu taty, który go tu przyprowadził.Tylko maluchy tak się boją. Zuchy i starszaki z radością witają się po wakacyjnej przerwie. Marta ze starszaków ma tysiące pomysłów, bardzo chce być sławna. Właśnie udaje znaną gwiazdę filmową i namawia Ewelinę, by przeprowadziła z nią wywiad. Adaś z zuchów natomiast uważa, że jest bardzo mądry i uda mu się policzyć do tryliardów 9.
Tymczasem w sali maluchów panuje zupełny chaos i słychać płacz. Chyba w najgorszej sytuacji jest tu Emre. Przyjechał z rodzicami aż z Turcji i w ogóle nie mówi po polsku - nikt go nie rozumie, a on nie rozumie nikogo.
Na ławce stojącej na przedszkolnym placu zabaw siedzą Dagmara i Malwina ze starszaków. Są przyjaciółkami, choć ich przyjaźń jest nieco dziwna: potrafią się ze sobą doskonale bawić, lecz niekiedy strasznie się kłócą. Maluchy już się trochę uspokoiły, ale mają kolejny powód do obaw: leżakowanie. Trochę obawiają się zasnąć w nowym miejscu. Mateusz nie chce się położyć. Wygląda przez okno czekając na mamę. Mała Marta też tęskni do mamy, a nie ma jej kto pocieszyć. Maciek natomiast nie przejmuje się niczym: doskonale bawi się wodą w łazience. Panie Marlena, Beata, Stenia, Małgorzata mają z dziećmi mnóstwo kłopotów. Maluchami opiekuje się aż pięć pań, ale okazuje się, że to trochę za mało na grupę dzieci tak wystraszonych i nie znających przedszkolnych obyczajów. Starszaki nie muszą leżakować. Dziewczynki zbierają się przy altance i przygotowują występ. Mają zaśpiewać "Bal wszystkich świętych". Malwina i Dagmara przy tej okazji znów się pokłóciły.
Kończy się pierwszy powakacyjny dzień w przedszkolu. Po Mateusza przyszła wreszcie mama. Inne dzieci czekają na rodziców na placu zabaw. Słuchają Dagmary, która parodiuje telewizyjne "Wiadomości".