Opole

„Opole”, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (od 1963)

Największe w historii święto polskiej piosenki. Corocznie biorą w nim udział największe gwiazdy polskiej sceny oraz młodzi, zdolni debiutanci, którzy zaczynają swoją przygodę z dużą sceną.

Historia Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu jest organizowany od 1963 roku. Pomysł organizacji wydarzenia zrodził się w głowach dziennikarzy i redaktorów Programu III Polskiego Radia: Jerzego Grygolunasa i Mateusza Święcickiego. Głównymi założeniami festiwalu, miały być promocja debiutujących polskich artystów, prezentowanie szerokiej publiczności zróżnicowanych stylów artystycznych, wychodzących poza ówczesną ramówkę Polskiego Radia oraz konfrontacja najnowszych piosenek z szeroką publicznością.

Wybór lokalizacji również był nieprzypadkowy. Opole stanowiło wówczas prawdziwą wizytówkę ziemi odzyskanych, a wszechobecny pył unoszący się nad ulicami wprost z lokalnej cementowni, dodawał miastu uroku i unikalności. Prawdziwy dylemat stanowiło jednak pytanie o to, gdzie dokładnie powinien odbyć się festiwal. Znany dziś w całej Polsce amfiteatr był już bowiem w trakcie budowy, ale oficjalny koniec prac miał nastąpić dopiero za kilka miesięcy. W celu uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności, komunistyczne władze odwiedziły na budowie Floriana Jesionowskiego, architekta i przewodniczącego prac, zmuszając go do podpisania oświadczenia, jakoby świeżo postawione ściany i płoty miały nie zawalić się podczas wydarzenia.

Historyczna, pierwsza edycja KFPP w Opolu odbyła się 19 czerwca 1963 roku. Jej splendor, rozmach i forma, do dziś są imponujące i przez wielu stawiane za wzór godny naśladowania. Podczas wydarzenia padły historyczne słowa, które do dziś uważane są za nieformalne motto miasta Opole. Jerzy Waldorff uczestniczący w festiwalu, powiedział:

– Muszę powiedzieć jako muzyk i jako krytyk, że dawno nie miałem do czynienia z audytorium, które by reagowało na muzykę tak trafnie, tak celnie, z takim smakiem i jednocześnie z taką kulturą jak Opole. (...) Każde miasto ma jakiś swój tytuł, który zazwyczaj dodaje się do nazwy, żeby je scharakteryzować. Chciałbym, żeby Opole miało tytuł: Opole – Stolica Polskiej Piosenki” – tak też się stało; Opolanie upodobali sobie Waldorffowe miano, a miasto przyjęło wymyślony przez artystę tytuł.

Tak rozpoczęła się historia KFFP w Opolu. Choć wydarzenie od początku cieszyło się dużą popularnością, z upływem lat zyskało miano narodowego święta ku czci muzyki, a także gratki dla melomanów i dumy lokalnej społeczności. Choć program festiwalu wielokrotnie ulegał zmianom, a lista koncertów jest nieustannie odświeżana, niezmienne jest jedno – sympatia widowni oraz muzyków. Dotychczas festiwal nie odbył się w historii jedynie raz, w 1982 roku, gdy w Polsce trwał stan wojenny.

Nagrody:

Każda edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Piosenki Polskiej w Opolu składa się z kilku stałych oraz kilku okazjonalnych koncertów. Od lat, konkursowe jury oraz telewidzowie przyznają także artystom nagrody muzyczne, których posiadanie na swojej półce osiągnięć, jest prawdziwym splendorem.

Wśród nagród przyznawanych w Opolu wymienić można:

Karolinkę, czyli nagrodę za zajęcie 1. miejsca w konkursie Debiutów. Na liście laureatów statuetki znajdują się między innymi: Mieczysław Szcześniak, Kasja Paschalska, czy Daria Zawiałow.

Super Premierę, czyli przyznawaną od 2018 roku Nagrodę im. Karola Musioła za zajęcie 1. miejsca w konkursie Premier. Wyróżnienie zdobywały takie postaci, jak:Marcin Sójka, Stanisława Celińska i Krystian Ochman.

Grand Prix, czyli wręczaną do 2016 roku nagrodę Prezesa TVP dla zasłużonych wykonawców, autorów tekstu, kompozytorów, przyznawana zazwyczaj za całokształt twórczości. Nagrodę zdobyli między innymi: Marek Grechuta, Edyta Geppert, czy Zenon Laskowik.

Prowadzący:

KFPP w Opolu skupia na wspólnej scenie nie tylko najlepszych polskich muzyków, ale także dziennikarzy i konferansjerów.

Wśród prowadzących koncerty, wymienić można takie nazwiska, jak Jacek Fedorowicz, Tomasz Kammel, Ida Nowakowska, Tomasz Wolny, czy Małgorzata Tomaszewska.

Gdzie oglądać KFPP w Opolu?

Całe koncerty KFPP w Opolu online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.