Miejsce z historią

Szklarska Poręba do 1945 roku była miastem niemieckim. W zamierzchłych czasach słynęła z licznych hut szkła. Dzisiaj jest tylko jedna taka huta.Szklarska Poręba od połowy XIX wieku stała się stacją turystyczną Dolnego Śląska. Piękno okolicy spowodowało, że zaczęli napływać tu artyści. Wielu tu zamieszkało. Wśród mieszkańców byli: poeta i satyryk Jan Sztaudynger i wybitny malarz - symbolista Vlastimil Hofman. Po wojnie zarabiał tu na życie malując portrety turysto i mieszkańcom.
Miejscem szczególnym jest dom braci Hauptmanów, Gerharda - laureata literackiej nagrody Nobla i Karla - pisarza i filozofa. Gdyby nie Karl Hauptman, być może Władysław Reymont nie otrzymałby Nobla w 1924 roku za powieść „Chłopi”. Tłumaczenie Karla Hauptmana okazało się tak doskonałe, że szwedzka akademia nie miała wątpliwości, przyznając to najwyższe literackie wyróżnienie właśnie Reymontowi.
W Szklarskiej Porębie znajdziemy też potomków Walonów. Walonowie zajmowali się poszukiwaniem złota i minerałów. Przybyli na te tereny w XII wieku. Ich potomkowie kontynuują działalność przodków, ale pilnie strzegą swych tajemnic.